Prezydent A. Duda podpisze ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej już dziś zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Według danych resortu zdrowia liczba chorych na nowotwory w Polsce wzrasta. Każdego roku pada od 150 do 170 tys. nowych diagnoz.

Co roku walkę z nowotworem przegrywa ponad 100 tysięcy Polaków. To dużo więcej niż w innych europejskich krajach. Aby zmienić te statystyki, powstała Krajowa Sieć Onkologiczna.

Wciąż dużym problemem jest wykrywalność nowotworów na wczesnym etapie i ten czynnik ma być centralnym punktem całego naszego programu pod tytułem Krajowa Sieć Onkologiczna. Zakładamy tam takie procedury, które umożliwią wykrywanie nowotworów na jak najwcześniejszych etapach ich zaistnienia – mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że rząd od lat walczy o Polskę równych szans. Dzięki proponowanym rozwiązaniom, takim jak m.in. wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej czy Narodowej Strategii Onkologicznej, dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy i równomierny na całym terytorium naszego kraju.

Jest w Polsce wiele ośrodków, gdzie możemy leczyć na najwyższym europejskim poziomie, ale zależy nam również na tym, aby poprzez wdrożenie projektu Krajowa Sieć Onkologiczna, ten dostęp był jak najbardziej sprawiedliwy i równomierny na terytorium całego naszego kraju – wyjaśnił premier.

Krajowa Sieć Onkologiczna zakłada wyznaczenie koordynatora dla każdego chorego. Opiekun ma pomagać na wszystkich etapach leczenia.

Każdy pacjent w Polsce będzie miał przypisanego koordynatora, który pomoże mu przejść ten ciężki i traumatyczny okres – od diagnozy nowotworu poprzez terapię i ewentualnie rehabilitację onkologiczną –  wskazał Adam Niedzielski, minister zdrowa.

Na Narodową Strategię Onkologiczną w latach 2020-2030 rząd planuje wydać ponad 5 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl