By Nieznany - T. Berenstein, A. Rutkowski, Pomoc Żydom w Polsce 1939-1945, Wydawnictwo Polonia, Warszawa 1963, photo between pages 16 and 17Władysław Bartoszewski, Warszawski pierścień śmierci 1939-1944, Interpress, Warszawa 1970.D. Walczak, D. Nalazek, B.Maciejewski, Tramwajem przez pieklo, Wydawnictwo Eurosprinter, Warszawa 2013, p.20, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32625007

W Parlamencie Europejskim stanęła wystawa upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

W Parlamencie Europejskim w Brukseli otwarto wystawę upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. W wydarzeniu wziął udział minister kultury, wicepremier Piotr Gliński.

W swoim wystąpieniu wicepremier Piotr Gliński zwrócił uwagę, że w historii Polski jest wiele momentów bardzo trudnych, skomplikowanych i pełnych cierpień. Wskazał, że w trakcie II wojny światowej Polska znalazła się pod okupacją niemiecką i sowiecką. W tym czasie – jak dodał wicepremier – mimo ogromnych represji, nieustannego zagrożenia i strachu w Warszawie wybuchły dwa powstania.

– Powstanie w Getcie Warszawskim, którego 80. rocznicę właśnie obchodzimy, to pierwsze powstanie wielkomiejskie, a zarazem największy zryw ludności żydowskiej w trakcie niemieckiej okupacji. Kolejnym było trwające 63 dni Powstanie Warszawskie z 1944 roku. Część żydowskich bojowników, którym udało się przeżyć, było uczestnikami drugiego powstania. Warszawa jest zatem miastem dwóch powstań. To dowodzi tego, jak silny jest polski imperatyw dążenia do wolności – zaakcentował szef resortu kultury.

Wicepremier podkreślił, że Polacy w czasie II wojny światowej ryzykowali swoich życiem i życiem rodzin, by pomagać żydowskim sąsiadom. Wskazał w tym kontekście na rodzinę Ulmów zamordowaną przez Niemców za ukrywane Żydów. Minister kultury przekazał też, że państwo polskie przeznacza ogromne środki na upamiętnienie tragedii Holokaustu oraz na dbałość o dziedzictwo Żydów polskich.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl