fot. flickr.com

PE przyjął rezolucję ws. rozmieszczenia imigrantów w UE

Parlament Europejski, w przyjętej rezolucji w sprawie rozmieszczenia imigrantów na terenie Unii Europejskiej, wzywa Komisję Europejską do ustanowienia wiążących dla wszystkich państw UE kwot rozmieszczenia osób ubiegających się o azyl.

Rezolucję poparły główne frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim, ale posłowie PO wstrzymali się od głosu. PiS głosował przeciwko.

Debata dotyczyła coraz częstszych katastrof statków z nielegalnymi imigrantami, którzy usiłują przedostać się z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy.

Podczas debaty część posłów oceniała, że mechanizm przyjmowania uchodźców powinien być dobrowolny dla poszczególnych państw UE. Europoseł Zbigniew Kuźmiuk stwierdza, że przymus w tej sprawie dla Polski byłby „nieporozumieniem”.

Jeżeli Polska ma rzeczywiście uczestniczyć w pomocy emigrantom, to raczej w tej części wschodniej. Na terenie byłego Związku Radzieckiego mamy ogromną diasporę. Jeżeli już Polska ma w takich procesach uczestniczyć, to ewentualnie powinno to dotyczyć Polaków mieszkających w Kazachstanie, innych republikach byłego Związku Radzieckiego. Natomiast dla nas przyjmowanie imigrantów z Tunezji, Libii czy innych krajów północnej Afryki jest absolutnie nieporozumieniem – stwierdza europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

13 maja Komisja Europejska ma przedstawić europejską agendę dotyczącą migracji.

Komisarz UE ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos powiedział, że zakres tej agendy będzie geograficznie szeroki, ponieważ inne regiony też mogą stać się problematyczne w przyszłości. Wyjaśnił, że trzeba brać również pod uwagę granice UE z Turcją i Serbią.

RIRM

drukuj