Łódź: odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

W Łodzi został w piątek odsłonięty pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. W wydarzeniu wziął udział m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w bazylice archikatedralnej w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy z kwietnia 2010 roku.

Liturgii Mszy św. i poświęceniu pomnika przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W koncelebrze wziął też udział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

W homilii metropolita krakowski nawiązał do słów z Ewangelii wyrytych na pomniku. „Na tym pomniku jest wyryty napis z Ewangelii wg. Św. Jana: rozmowa Chrystusa z Martą już po śmierci Łazarza” – wskazał ks. abp Marek Jędraszewski.

– <<„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”. Wierzysz w to? Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni Jej służbie>>. To wezwanie tego pomnika do nas, a jednocześnie ten napis, te słowa Chrystusa, które mówią, byśmy szli za nim dźwigając wiernie swój krzyż. Każdy z nas ma swój wierząc w zmartwychwstanie – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Pomnik z nazwiskami ofiar tragedii smoleńskiej został usytuowany na tyłach łódzkiej bazyliki archikatedralnej, w bezpośrednim sąsiedztwie tablicy upamiętniającej ofiary Katynia. Składa się z dwóch wysokich kamiennych kolumn, jednej niższej oraz kamiennej poziomej tablicy. Na wysokich kolumnach znalazły się m.in. nazwiska osób, które zginęły w katastrofie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl