fot. twitter.com/PremierRP/

P. Muller: Walka z dezinformacją jednym z wyzwań rządu wobec agresywnych działań Białorusi i Rosji

Bieżące informowanie i walka z dezinformacją to wyzwania rządu w obliczu agresywnych działań Białorusi i Rosji. Mówił o tym w piątek rzecznik rządu, Piotr Muller, podczas konferencji inaugurującej funkcjonowanie centrum prasowego na polsko-białoruskiej granicy. 

Piotr Muller wskazywał, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z działaniami hybrydowymi organizowanymi przez reżim Aleksandra Łukaszenki, które są wspierane przez Rosję.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1466874017734930432

Zaznaczył, że chodzi nie tylko o wywoływanie sztucznych ruchów migracyjnych, ale też o dezinformację, ataki hakerskie, manipulację cenami i dostawami gazu oraz działania o charakterze mobilizacji wojsk na Białorusi i w Rosji.

– Jesteśmy w trudnej sytuacji geopolitycznej, o której trzeba mówić wprost. Mówił o tym m.in. premier Mateusz Morawiecki podczas swoich zagranicznych wizyt, a także prezydent Andrzej Duda podczas rozmów ze swoimi odpowiednikami. To wszystko powoduje, że naszymi wyzwaniami są te związane z bieżącym informowaniem oraz walką z dezinformacją. Będziemy podejmować działania informacyjne w pobliżu granicy – powiedział Piotr Muller.

Centrum informacyjne znajduje się w miejscowości Popławce na Podlasiu. Od środy przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Dziennikarze mogą ubiegać się o zezwolenie na pracę w tamtym rejonie.

Rząd szykuje się do tego, że w najbliższych miesiącach pojawią się kolejne zorganizowane ruchy migracyjne – tym razem z Afganistanu. Piotr Muller wskazał, że mowa o ryzyku migracji sięgających setek tysięcy, a nawet wyższych liczb.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1466759227888869391

RIRM

drukuj