fot. https://www.facebook.com/CentrumSzyfrowEnigma

W Poznaniu otwarto Centrum Szyfrów Enigma

Muzeum Enigmy – oficjalnie zwane Centrum Szyfrów Enigma – już działa. W poznańskiej placówce pokazano wydarzenia, które wpłynęły na przebieg II wojny światowej. Ukazano też historię szyfrów od starożytności po czasy obecne.

W miejscu obecnego muzeum przed wojną stał gmach biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. To właśnie oni złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

– Dobrze, że w Poznaniu powstało miejsce upamiętniające poznańskich kryptologów. Jest to – myślę – kolejna atrakcja turystyczna – stwierdził Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Poznania.

Wystawa podzielona jest na kilka bloków tematycznych.

– Zwiedzanie Centrum Szyfrów Enigma odbywa się przy udziale audioprzewodnika, a nasza ekspozycja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to kurs szyfrów – tłumaczył Sławomir Wierzbicki z Centrum Szyfrów Enigma.

Kolejna część skupia się na działalności poznańskich matematyków, budowie Enigmy i wydarzeniach z okresu II wojny światowej.

– Polacy w 1939 roku przekazali swój sukces sojusznikom. Dzięki niemu alianci podczas II wojny światowej byli w stanie odczytywać niemiecką korespondencję, co sprawiło, że od 1943 roku alianci znali w zasadzie wszystkie plany każdej z ważnych kampanii, jakie były zaplanowane przez Niemców – podkreślał Grzegorz Wanat z Centrum Szyfrów Enigma.

W trzecim bloku tematycznym zaprezentowano historie wynalazków, które doprowadziły do powstania pierwszych programowalnych maszyn. Nie zabrakło także samej Enigmy.

– Mamy replikę Enigmy, którą można zobaczyć obok mnie, ale mamy też prawdziwą Enigmę, która przyjechała do nas z Kołobrzegu – mówił Sławomir Wierzbicki.

Oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą wypożyczono ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Poznańska placówka nie ma własnej Enigmy. Trwają prace nad jej zakupem. Nie jest to jednak proste zadanie, ponieważ oryginalna Enigma to prawdziwa rzadkość na rynku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl