fot. pixabay.com

Japonia: Rekordowa liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży

Rekordową liczbę 415 samobójstw wśród dzieci i młodzieży odnotowano w ostatnim roku szkolnym w Japonii – wynika z raportu ministerstwa edukacji w Tokio. Dane z 2020 roku stanowią wzrost o 31 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wśród przyczyn większej liczby samobójstw autorzy raportu wskazują problemy rodzinne uczniów, niesatysfakcjonujące wyniki w nauce, choroby oraz złe relacje z rówieśnikami. W przypadku ponad połowy samobójstw nie dało się jednak określić przyczyny – podaje japoński nadawca publiczny NHK.

„Wyniki raportu pokazują, że pandemia miała wpływ na wzrost przypadków samobójstw” – przyznaje w rozmowie z NHK Eguchi Arichika z działu zajmującego się kwestiami dzieci i młodzieży w japońskim ministerstwie edukacji.

„Chcę promować działania i środki ułatwiające ludziom znalezienie pomocy oraz umożliwiające dzieciom kontynuację nauki, kiedy nie mogą chodzić do szkoły” – dodaje.

Nie jest jasne, jak wielki wpływ na skalę samobójstw miał trwający w Japonii od marca do maja 2020 roku lockdown, w czasie którego zamknięto szkoły podstawowe i średnie. Według raportu 30 tys. uczniów opuściło co najmniej 30 dni zajęć z obawy przed zakażeniem koronawirusem.

PAP

drukuj