(fot.eastwood.flog.pl)

Sejm: młodzież oddaje cześć Żołnierzom Wyklętym

Dziś o godz. 19:00 w Nowym Domu Poselskim w Sali konferencyjnej,  w gmachu Sejmu nieopodal Kaplicy Sejmowej odbędzie się koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu młodzieży z Dolnego Śląska.

Grupa młodych ludzi w wieku od 15 -17 lat z miasteczka Syców na Dolnym Śląsku w Powiecie Oleśnickim pod kierunkiem nauczycielki historii pani Iwony Chowańskiej postanowiła przywrócić i kultywować pamięć Żołnierzy Wyklętych. Młodzież sama opracowała koncert wraz z  prezentacją multimedialną.

Młodzież przyjechała na zaproszenie posłów Klubu Parlamentarnego, który zajmuje się kultywowaniem pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby mogli właśnie w Sejmie przedstawić swój koncert.

– To wielki honor dla nauczycielki historii, która nie miała łatwo. Niestety jest jeszcze bardzo duży opór wśród różnego rodzaju władz, które tak jakby chciały wymazać z pamięci wielką walkę wielkie oddanie, patriotyzm tamtych ludzi. A ona mimo to z rzeszą młodych ludzi zrobiła rzecz wielką i piękną. I jest przekaz do młodych ludzi, bo jest i rock, i rapowanie, ale także elementy bardzo tradycyjne czyli wiersz, pieśni, piosenki i prezentacja multimedialna – dodaje poseł Beata Kempa.

Poseł SP Beata Kempa dodała, że Żołnierze Wyklęci są autorytetem i wzorem patriotyzmu dla tej młodzieży. Koncert jest przygotowany z myślą właśnie o nich. Znajdziemy w nim elementy rockowe, nie zabraknie rapowania, ale i elementów patriotycznych w klasycznym wydaniu. Elementem koncertu jest prezentacja multimedialna, gdzie są przywołane zdjęcia z dzieciństwa, z młodości Żołnierzy Wyklętych, które młodzież sama uzyskała od rodzin, które odnalazła.

W celu stworzenia prezentacji młodzi wykonawcy rzetelnie szukali dokumentów w IPN – ie., kontaktowali się z członkami rodzin, a także szukali  grobów Żołnierzy Wyklętych. Niektóre z nich udało się odnaleźć.

Wypowiedź poseł Beaty Kempy


Pobierz Pobierz

                                                                                                 RIRM

drukuj