Wystawa Żołnierze Wyklęci na Pomorzu

Dziś o 17.00 w Sopocie rozpocznie się uroczyste otwarcie wystawy o Żołnierzach Wyklętych. Będzie ona eksponowana na placu przed Urzędem Miasta.

Jej celem jest podtrzymywanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych
w ogóle, ale szczególnie tych z rejonu pomorskiego.

Na uroczyste otwarcie oprócz wszystkich mieszkańców Sopotu i okolic zaproszeni są historycy m.in. dr Piotr Szubarczyk, zorganizowana będzie również grupa rekonstrukcyjna – mówi Michał Stróżyk, przewodniczący Komitetu PiS z Sopotu.

Wystawę będzie można oglądać przez cały marzec, aczkolwiek dzisiaj będzie miało miejsce uroczyste otwarcie, na które udało się zaprosić kilka ważnych postaci m.in. Piotr Szubarczyk, który będzie opowiadał o Żołnierzach Wyklętych oraz Andrzej Kołodziej z Pomorskiej Inicjatywy Historycznej. Wystawa składa się z następujących elementów z tzw. drugiej konspiracji na Pomorzu, czyli z tego co działo się na Pomorzu po zakończeniu działań wojennych oraz ogólnej historii Żołnierzy Wyklętych na Pomorzu – powiedział Michał Stróżyk.

Obserwujemy duże zainteresowanie działaniem konspiracyjnym polskich żołnierzy, dlatego przygotowaliśmy wystawę, która ma wiele walorów m.in. edukacyjnych i dokumentalnych – dodał Michał Stróżyk.

Właśnie tutaj na Pomorzu historia Żołnierzy Wyklętych jest mało znana. W wystawie „Druga Konspiracja” są bardzo szeroko opisane różnorodne organizacje z Trójmiasta i Kaszub. W powszechnej świadomości niewiele wiadomo na temat tej konspiracji, działającej na Wybrzeżu. Więcej wiadomo oczywiście na temat partyzantów na Lubelszczyźnie, czy na Kielecczyźnie. Tutaj te organizacje niepodległościowe też bardzo prężnie działały w całym rejonie Kaszub, czy też w Gdyni. Tutaj też przechodzili żołnierze Łupaszki z Wileńszczyzny, oni też działali na tym terenie. Chcemy przypomnieć ze szczególnym wskazaniem historię tego regionu – powiedział Michał Stróżyk.

Inicjatorem wydarzenia jest PiS oraz Pomorska Inicjatywa Historyczna.

RIRM

drukuj