fot. IPN

Dług pamięci wobec żołnierzy wyklętych

W Rzeszowie zostanie odsłonięty pomnik ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” i jego sześciu podkomendnych. Pomnik stanął na skwerze u zbiegu ul. Moniuszki i al. Cieplińskiego u wylotu ul. Zygmuntowskiej.

26 listopada, w setną rocznicę urodzin Łukasza Cieplińskiego planowana jest uroczystość wręczenia rodzinom aktów nominacyjnych na wyższe stopnie wojskowe awansowanych pośmiertnie: ppłk. Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych: Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Franciszka Błażeja, Józefa Rzepki, Karola Chmiela i Józefa Batorego.

Wszyscy 1 marca 1951 r. zostali zamordowani strzałem w tył głowy w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Miejsca ich pochówków wciąż są nieznane.

Na pomniku zostanie umieszczony gryps, który Ciepliński przed egzekucją napisał do swojego syna. Mówi w nim o świadomej decyzji poświęcenia życia za wolną Polskę. Łukasz Ciepliński był odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych. 3 maja 2007 r. został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Pomnik zostanie wzbogacony o urządzenia multimedialne, dzięki któremu będzie można usłyszeć głos Łukasza Cieplińskiego.

Popiersia sześciu podkomendnych Łukasza Cieplińskiego zostały ufundowane przez samorządy miejscowości, z których pochodzili oraz prywatny przedsiębiorca z Dębicy.

Fundusze na budowę pomnika przekazali: Urząd Miasta Rzeszowa i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Stowarzyszenie Komitet Społeczny Budowy Pomnika ppłk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie oraz kombatanci, młodzież szkolna, członkowie NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Polskiej w Ameryce, Kasa Stefczyka i Fundacja im. Franciszka Stefczyka z siedzibą w Gdyni.

Mariusz Kamieniecki/RIRM

drukuj