fot. flickr.com

Ukraina zakazała działalności partii komunistycznej

Sąd w Kijowie zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy. Wniosek w tej sprawie wniósł w lipcu 2014 roku ukraiński resort sprawiedliwości, objaśniając to zebranymi dowodami nielegalnych działań ugrupowania.

„Sąd uznał zasadność pozwu Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy w pełnym zakresie i zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy” – napisano w oświadczeniu sądu. Sprawę rozpatrywano przy udziale pełnomocnika Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy ds. praw człowieka.

Kierując w lipcu ubiegłego roku pozew do sądu z wnioskiem o wydanie zakazu działalności KPU szef resortu Pawło Petrenko oświadczył, że „żadna siła polityczna nie ma zagwarantowanej ochrony przed zamknięciem, jeśli narusza prawo ukraińskie”.

Dodał, że jego resort zwrócił się do okręgowego sądu administracyjnego Kijowa o wydanie zakazu działalności KPU z uwagi na zebrane dowody nielegalnych działań tej partii. Petrenko zarzucił wtedy komunistom, że popierają organizacje terrorystyczne i prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

W kwietniu obecnego roku ukraiński parlament przyjął pakiet ustaw dekomunizacyjnych. Weszły one w życie miesiąc później. Ustawy te zakazują propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli i uznają komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy. Wprowadzono także zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu i związanych z nimi symboli.

PAP/RIRM

drukuj