fot. PAP/EPA

W. Putin postawił w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania

Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w niedzielę w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania, do których należy broń nuklearna. Oznajmił, że nakazał podjąć takie działania ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu po „agresywnych komunikatach” głównych państw traktatu północnoatlantyckiego (NATO).

https://twitter.com/Jakub_Gron/status/1497930058719191041

Podczas spotkania z dowódcami wojskowymi, które transmitowała państwowa telewizja, Władimir Putin oznajmił, że siły te mają pozostawać w „specjalnym reżimie gotowości bojowej”.

„Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciw naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym – mam na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy wiedzą – ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju” – powiedział prezydent Rosji. Dodał, że przyczyną jego decyzji są „wojownicze deklaracje NATO”.

Na rosyjskie siły odstraszania składają się rakiety, okręty nawodne i podwodne, tarcza antyrakietowa, systemy kontroli kosmicznej, obrona przeciwlotnicza i przeciwsatelitarna. Siły te mają – jak podaje rosyjski resort obrony – zniechęcić do ataku na Rosję „również w przypadku wojny implikującej użycie broi nuklearnej”.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oświadczyła w niedzielę w programie sieci CBS, że rozkaz Putina w sprawie postawienia w stan najwyższej gotowości bojowej nuklearnej siły odstraszania, to eskalacja konfliktu, która jest nie do zaakceptowania, a jego posunięciom należy przeciwstawiać się „w najbardziej zdecydowany sposób”.

Biały Dom oznajmił, że decyzja Władimira Putina to element „fabrykowania nieistniejących zagrożeń, by usprawiedliwić agresję” Rosji wobec Ukrainy, podczas gdy NATO „w żadnej chwili” nie stanowiło dla niej zagrożenia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl