Liturgiczne obchody Męki Pańskiej w Jerozolimie

Wielki Piątek w Jerozolimie zgromadził wielu pielgrzymów z całego świata na liturgicznej celebracji Męki Pańskiej na Górze Kalwarii. Następnie, idąc Via Dolorosa, uczestnicy udali się na procesję Drogi Krzyżowej. Wieczorem wierni zgromadzą się w Bazylice Grobu Pańskiego na celebracji pogrzebu Chrystusa.

O godzinie 7:00 rano odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej, podczas której wspominano mękę i ukrzyżowanie na Górze Kalwarii. Celebracji przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal. O tym, jak wyglądały poranne obchody liturgiczne Męki Pańskiej powiedział o. Franciszek Wiater OFM, Superior klasztoru św. Jana na Pustkowiu w Ein Kerem koło Jerozolimy:

– W Wielki Piątek, chrześcijanie w Bożym Grobie w Jerozolimie rozpoczynają świętowanie i uczczenie Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Na początku porannej celebracji odbyła się ceremonia wprowadzenia Patriarchy Jerozolimy, któremu towarzyszyło uroczyste otwarcie drzwi do Bazyliki. Następnie cała liturgia była sprawowana na Górze Kalwarii, w miejscu ukrzyżowania i śmierci Pana Jezusa. Po krótkim rozważaniu Słowa Bożego, czytaniu Starego i Nowego Testamentu, nastąpiła, znana wszystkim chrześcijanom, modlitwa powszechna mająca dzisiaj szczególnie uroczysty charakter. Po niej odbyła się Adoracja Krzyża, którego relikwie właśnie w tym miejscu mają szczególną wymowę – mówi o. Franciszek Wiater OFM.

Po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej miała miejsce procesja Drogi Krzyżowej, idąca Via Dolorosa. Rozpoczęła się ona o godzinie 11:30 i poprowadził ją Pierbattista Pizzaballa OFM, Kustosz Zakonu Franciszkanów w Ziemi Świętej.

Na historyczny walor oraz różnorodność uczestników dzisiejszej liturgii wskazuje Maria Noculak, studentka WSKSiM, obecnie wolontariuszka w Ziemi Świętej.

– Dla mnie był to piękny czas, szczególnie ze względu na to, że upamiętniane przez nas wydarzenia miały miejsce dwa tysiące lat temu, właśnie tu, w Jerozolimie. Niezwykłe jest także to doświadczenie, że na tej uroczystości zgromadzili się ludzie różnych narodowości, których wiara w Jezusa jednoczy w jeden powszechny Kościół – podkreśla Maria Noculak.

O godzinie 20:10 w Bazylice Grobu Pańskiego celebrowany zostanie pogrzeb Chrystusa, podczas którego odbywa się złożenie Jezusa do grobu. To wydarzenie obchodzi się tylko w Kościele Jerozolimskim.


Galeria
fot. Paweł Górny

Patryk Niedźwiecki i Paweł Górny, studenci WSKSiM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl