fot. PAP/EPA

Coraz więcej ofiar upałów w Pakistanie

Do ponad 450 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar potwornych upałów, których fala przetoczyła się w ciągu ostatnich dni przez Pakistan, głównie na południu – poinformowały we wtorek lokalne władze. Bilans ofiar jest dwukrotnie większy niż jeszcze w poniedziałek.

Większość ofiar śmiertelnych odnotowano w portowym mieście Karaczi, stolicy prowincji Sindh, gdzie temperatura od kilku dni dochodzi do 45 stopni Celsjusza.

Najczęściej silnych upałów nie wytrzymały osoby starsze, które zmarły z wyczerpania lub na skutek udaru cieplnego. Pacjenci z udarem cieplnym mieli wysoką gorączkę, majaczyli, byli odwodnieni lub mieli problemy gastryczne.

Brakuje prądu i zaczyna brakować wody – pisze agencja AFP. Awaria sieci energetycznej dała się we znaki milionom Pakistańczyków pozbawionych klimatyzacji czy światła; dotkliwie odczuwana jest także w kostnicach, gdzie ciał przybywa mimo braku odpowiednich warunków do ich przechowywania. W Pakistanie z powodu korupcji i złego zarządzania nawet w normalnych warunkach dochodzi do co najmniej ośmiogodzinnych przerw w dostawach elektryczności.

W kwietniu i maju bieżącego roku w sąsiadujących z Pakistanem Indiach blisko 2500 osób zmarło z powodu upałów dochodzących do 50 stopni C.

PAP/RIRM

drukuj