freepik.com

Pakistan: Sześć osób zginęło w zamachu bombowym

Co najmniej sześć osób zginęło, a 13 zostało rannych w piątek w zamachu bombowym na propalestyńskim wiecu w mieście Ćaman w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu – poinformowała miejscowa policja.

Przymocowana do motocykla bomba wymierzona była w pojazd lidera radykalnej partii religijnej, która zorganizowała wiec – poinformował szef lokalnej policji Jafar Khan. Polityk ten, duchowny i lider ugrupowania wspierającego afgańskich talibów, Maulan Abdul Qadir Luni, został ranny.

Bomba eksplodowała, gdy ludzie zaczęli rozchodzić się po zakończeniu manifestacji. Na razie nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za przeprowadzenie zamachu.

Tysiące ludzi zebrało się w piątek w wielu pakistańskich miastach na znak poparcia dla Palestyńczyków, kilka godzin po ogłoszeniu zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, islamistycznym ruchem rządzącym w Strefie Gazy. Wiece odbywały się po piątkowych modlitwach w meczecie, gdzie kazania bywają katalizatorem protestów – wskazuje AFP.

Ćaman, gdzie doszło do piątkowej eksplozji, od dawna jest punktem kontaktowym dla talibów z afgańskiej części Beludżystanu – terytorium, na którym prawdopodobnie przebywają ich przywódcy.

PAP

drukuj