fot. wikipedia

Pakistan: 32 zabitych w ataku lotniczym

Pakistańskie lotnictwo zbombardowało w środę kryjówki rebeliantów na północy kraju zabijając co najmniej 32 osoby. Wojsko poinformowało, że na zaatakowanym terenie chronili się m.in. wysocy rangą dowódcy islamistów.

„Myśliwce zbombardowały pozycje rebeliantów w środę rano. (…) Przed rozpoczęciem nalotu otrzymaliśmy potwierdzenie od służb wywiadowczych, że ukrywają się tam zarówno bojownicy, jak i ich najwyżsi dowódcy” – powiedział przedstawiciel pakistańskich sił zbrojnych.

Nalot przeprowadzono w prowincji Północny Waziristan, która uznawana jest za matecznik islamskich radykałów.

1 marca 2014 roku talibowie ogłosili zawieszenie broni, które miało doprowadzić do przełomu w rozmowach pokojowych z władzami Pakistanu. W zamian za wznowienie negocjacji islamiści domagali się od Islamabadu wypuszczenia z więzień 800 bojowników i wycofania żołnierzy z regionów plemiennych, przy granicy z Afganistanem. Zdaniem islamistów rząd nie spełnił tych postulatów i dlatego nie zdecydowano się na przedłużenie rozejmu.

Na początku kwietnia zwolniono z więzienia 16 talibów. Rząd Pakistanu chciał w ten sposób nakłonić islamistów do wznowienia rozmów pokojowych i zaprzestania aktów przemocy.

PAP

drukuj