fot. PAP/EPA

Pakistan: Do 63 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych katastrofy kolejowej

Do co najmniej 63 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych zderzenia w poniedziałek dwóch pociągów na południu Pakistanu – poinformowały pakistańskie koleje państwowe.

Wcześniejszy bilans mówił o co najmniej 40 zabitych.

Do katastrofy doszło w pobliżu miasta Daharki, w prowincji Sindh na południu Pakistanu. Pociąg ekspresowy Millat Express wykoleił się i wkrótce po tym został uderzony przez pociąg Sir Syed Express.

Koleje Pakistańskie informowały w poniedziałek o problemach z akcją ratunkową, w tym ze sprowadzeniem odpowiedniego sprzętu. Problemy brały się z tego, że wypadek miał miejsce na odludziu.

Na pomoc poszkodowanym wysłano wojsko i siły paramilitarne stacjonujące w pobliskich bazach. W akcję włączyli się także mieszkańcy okolicznych wiosek.

Przyczyny wypadku na razie nie są znane. Obydwoma pociągami w sumie jechało ok. 1200 osób. Według ministra spraw wewnętrznych, Sheikha Rasheeda, byłego ministra odpowiedzialnego za transport kolejowy, tory, na których doszło do wypadku, pochodzą z 1880 roku.

Wypadki kolejowe są powszechne w Pakistanie, który odziedziczył tysiące kilometrów torów i pociągów z czasów kolonialnych po imperium brytyjskim. Ich konserwacja była przez lata zaniedbywana i obecnie starzejąca się sieć nadal nie jest odpowiednio finansowana ani utrzymywana.

PAP

drukuj