PAP/EPA

Pakistan: Już co najmniej 16 zabitych, 30 rannych w zamachu w Kwecie

Do co najmniej 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego zamachu na targowisko w mieście Kweta, stolicy prowincji Beludżystan w zachodnim Pakistanie – poinformowały miejscowe władze. 30 osób zostało rannych. Atak najpewniej wymierzony był w szyitów.

Wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej ośmioro Hazarów – poinformował szef policji w tej prowincji Mohsin Butt, mówiąc o przedstawicielach szyickiej mniejszości etnicznej. Pozostali zabici to osoby pracujące na rynku z owocami.

Według świadków ataku eksplozja była bardzo silna. Poprzedni bilans mówił o co najmniej siedmiu zabitych i 20 rannych.

Jak sprecyzował przedstawiciel policji Abdur Razzaq Cheema, do wybuchu doszło w pobliżu dzielnicy zamieszkanej przez szyicką mniejszość.

Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu, ale w przeszłości odpowiedzialność za podobne ataki brały na siebie zdelegalizowane sunnickie ugrupowania ekstremistyczne.

W Pakistanie większość 203-milionowej populacji wyznaje sunnicką odmianę islamu. Szyicki stanowią ok. 15 proc. ludności. Hazarowie przybyli do Pakistanu w XIX wieku z Afganistanu. Kweta jest w większości zamieszkana właśnie przez Hazarów.

Pakistański premier Imran Khan i prezydent Arif-ur-Rehman Alvi wydali oświadczenia potępiające atak. Podkreślili, że nie osłabi to „determinacji narodu w walce z terroryzmem”.

Stojący na czele władz Beludżystanu Jam Kamal Khan również potępił atak, mówiąc, że obwinić za niego trzeba „wroga ludzkości”.

Kweta jest stolicą bardzo rozległej prowincji Beludżystan, w której separatyści domagają się większej autonomii i większego udziału w naturalnych zasobach regionu, takich jak gaz czy ropa. Płożony przy granicy z Iranem i Afganistanem Beludżystan jest zarazem najbiedniejszą prowincją Pakistanu. Od lat wstrząsany jest aktami przemocy na tle wyznaniowym; dochodzi tam także do krwawych zamachów przeprowadzanych przez radykałów powiązanych z dżihadystycznym Państwem Islamskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl