fot. pixabay.com

Pakistan: wraz z przejęciem władzy w Afganistanie przez talibów rośnie zagrożenie terrorystyczne

Liczba ataków terrorystycznych w Pakistanie w sierpniu br. była najwyższa od lutego 2017 roku. Według ekspertów wzrastająca niestabilność w regionie wiąże się z przejęciem władzy w sąsiednim Afganistanie przez talibów – informuje dziś agencja Bloomberga.

W sierpniu w Pakistanie doszło do 35 zamachów terrorystycznych, w których zginęło 52 osób. Aktywność terrorystów była najwyższa od lutego 2017 r. – podaje portal South Asia Terrorism. Większość z ataków przypisywana jest zwalczanej przez rząd w Islamabadzie organizacji pakistańskich talibów Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP).

„Przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów w połowie sierpnia ośmieliło TTP do większej aktywności” – ocenia Umar Karim z londyńskiego Royal United Services Institute.

Dodaje, że grupy terrorystyczne w Pakistanie zwiększały swoją siłę jeszcze przed przejęciem władzy, ale zmiany w tym kraju tylko przyspieszyły proces.

Nasilenie działań organizacji terrorystycznych w Pakistanie wzbudza obawy rządu w Islamabadzie o bezpieczeństwo prowadzonych w tym kraju inwestycji, w tym budowy dróg i elektrowni w ramach finansowanej przez Chiny Inicjatywy Pasa i Szlaku – zauważa Bloomberg.

Dodaje, że pakistański rząd znajduje się pod naciskiem żądających większego bezpieczeństwa władz Chin. W lipcu w jednym z zamachów terrorystycznych w Pakistanie zginęło 12 robotników, w tym 9 obywateli ChRL.

Talibowie po przejęciu władzy w Afganistanie wypuścili z więzień wielu terrorystów, w tym osoby poszukiwane w Pakistanie. Chociaż Taliban zapewniał, że pod jego rządami Afganistan nie będzie bezpiecznym schronieniem dla terrorystów, na razie nic nie wskazuje na to, by wywiązywał się z tej obietnicy – podkreśla Bloomberg.

PAP

drukuj