Senat poprawi pozycję UOKiK w walce z kartelami?

Na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu Senat zajmie się m.in. nowelizacją mającą usprawnić walkę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z kartelami.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów  zakłada, że przedsiębiorca sam będzie mógł się zwrócić do UOKiK o dobrowolne poddanie się karze w postępowaniu antymonopolowym. Będzie wówczas mógł liczyć na 10-proc. obniżkę kary.

Senator Stanisław Kogut, wiceszef senackiej komisji gospodarki narodowej, przyznaje, że są to korzystne rozwiązania dla przedsiębiorców, jednak należy zaostrzyć walkę z kartelami.

– Jeżeli przyjdzie kontrola z UOKiK-u, to będzie musiał zapłacić to, co mu naliczą, a jeżeli będzie to przeciągał, naliczą mu jeszcze odsetki. Tu z kolei idzie to w takim kierunku, że jeśli przedsiębiorca się zgłosi,  to faktycznie płaci karę mniejszą. Prawo i Sprawiedliwość będzie głosowało za tą ustawą.  To na pewno usprawni tą walkę, ale ja jestem bardziej radykalny i uważam, że powinno się bardziej zdecydowanie działać z kartelami przestępczymi, bo jest to w końcu działanie przestępcze – mówi Senator.

Dobrowolne poddanie się karze oznaczałoby, że firma nie będzie mogła składać odwołania od decyzji UOKiK o ukaraniu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedsiębiorca będzie mógł jednak odstąpić od procedury dobrowolnego poddania się karze na każdym jej etapie.

Ponadto nowelizacja przewiduje, by za ograniczanie konkurencji na rynku odpowiadali, oprócz firm, także ich szefowie. Maksymalna kara pieniężna dla osób fizycznych miałaby wynosić 2 mln zł.

RIRM

drukuj