OFE inwestują za granicą – Polska traci

Otwarte  Fundusze Emerytalne mogą wyprowadzić z warszawskiej giełdy 8 mld zł – alarmuje jeden z dzienników.OFE wyprzedają akcje w Warszawie i kupują papiery notowane na innych rynkach. Umożliwia im to zmiana ustawy regulująca działalność funduszy.

Od lutego, gdy przeprowadzono reformę funduszy, zmniejszyły one zaangażowanie na krajowej giełdzie ze 128 mld 100 mln zł do około 123 mld. Wartość ich zagranicznych aktywów wzrosła z 5 mld 800 mln do 7 mld.

Poseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk, podkreśla, że OFE przy zmianie ustawy otrzymały od rządu trzy bonusy m.in. zwiększenie możliwości inwestowania za granicą.

– To jest zniesienie minimalnej stopy zwrotu, utrzymanie opłaty za zarządzanie aktywami na wysokim poziomie i wreszcie możliwość inwestowania w większym zakresie niż do tej pory za granicą. Przypomnę, że do tej pory ten limit wynosił  5 proc.  aktywów. Teraz to aż 30 proc. aktywów. Nie minęły 2 miesiące od wejścia w życie tej ustawy i już mamy tego rezultaty. Fundusze wychodzą z akcji na warszawskim parkiecie i inwestują w zagraniczne akcje, w akcje zagranicznych spółek poza naszymi granicami. Oznacza to, że biedna Polska oszczędnościami swoich obywateli finansuje zachodnie korporacje – wyjaśnia Zbigniew Kuźmiuk.

Ekonomista podkreśla, że  większy zakres inwestowania za granicą Polski zwiększa ryzyko ubezpieczonych w OFE obywateli. Fundusze prowadzą agresywną politykę inwestycyjną, której koszty poniosą ich członkowie – dodał polityk.

 

RIRM

drukuj