fot. PAP/EPA

Indie i Pakistan rozpoczną pełnoskalową wojnę?

Zaognia się sytuacja w regionie Kaszmiru – Indie zaatakowały Pakistan. Amerykanie wzywają do deeskalacji. Po obu stronach granicy jest co najmniej 36 ofiar śmiertelnych.

O rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Pakistanowi rząd Indii poinformował we wtorek przed godz. 23.00 czasu polskiego. Cele, w jakie uderzył, określił infrastrukturą terrorystyczną – znajdują się one na terytorium Pakistanu oraz Kaszmiru, który od dziesiątek lat jest punktem zapalnym w relacjach obu krajów.

Napięcie rosło od kilku tygodni. W kwietniu w Kaszmirze doszło do ataku terrorystycznego na turystów z Indii, zginęło wtedy co najmniej 26 osób – był to najpoważniejszy taki atak od blisko 20 lat. Odpowiedzialność wzięła na siebie grupa rebeliancka Opór Kaszmiru, dlatego armia indyjska, po ostrzelaniu obiektów w Pakistanie, napisała w oświadczeniu, że „sprawiedliwości stało się zadość”.

 – Operacja została uruchomiona, aby oddać sprawiedliwość ofiarom ataku terrorystycznego – poinformowała Sofiya Quereshi, pułkownik wojska indyjskiego.

Pakistan przekazał, że jego siły zbrojne zestrzeliły pięć indyjskich samolotów – zaatakowane miały zostać, dopiero gdy dokonały ataków na terytorium Pakistanu.

 – Chciałbym podkreślić, że wszystkie te starcia zostały przeprowadzone jako środek obronny, po tym jak te samoloty lub indyjskie samoloty zaatakowały, ostrzelały terytorium Pakistanu – podał gen. Ahmed Sharif Chaudhry, rzecznik pakistańskiego wojska.

Minister spraw zagranicznych Pakistanu poinformował, że zginęło 26 osób, a 46 zostało rannych, wśród nich są kobiety i dzieci.

„Pakistan stanowczo potępia agresję Indii, która jest rażącym naruszeniem suwerenności Pakistanu, Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego” – podał Ishaq Dar, minister spraw zagranicznych Pakistanu.

Amerykanie od kilku dni obawiali się eskalacji, co potwierdzają słowa prezydenta Donalda Trumpa.

– Myślę, że ludzie wiedzieli, iż coś się wydarzy, biorąc pod uwagę odrobinę przeszłości. Walczą od dawna. Wiecie, walczą od wielu, wielu dekad, a właściwie od wieków, jeśli się nad tym zastanowić. Mam tylko nadzieję, że to się bardzo szybko skończy – oznajmił Donald Trump.

Stany Zjednoczone oraz Japonia wezwały oba kraje, by powstrzymały się od eskalacji.

– Stanowczo wzywamy Indie i Pakistan do zachowania powściągliwości i ustabilizowania sytuacji poprzez dialog – podsumował Yoshimasa Hayashi, główny sekretarz gabinetu Japonii.

Działania Indii mogą mieć drugie dno. Na ten moment zawiesiły one traktat, który ma kluczowe znaczenie dla Pakistanu. Chodzi o dostęp do wody i utrudnianie dostępu do niej sąsiadom. Indie i Pakistan są uzbrojone w broń atomową.

TV Trwam News

drukuj