fot. pixabay.com

Dziesiątki tysięcy aresztowań w „wojnie” z gangami w Salwadorze

Policja Salwadoru aresztowała 50 tys. osób od początku „wojny” z gangami, ogłoszonej pięć miesięcy temu przez prezydenta Nayiba Bukele, poinformowały we wtorek władze.

„Osiągnęliśmy liczbę 50 tys. osób aresztowanych podczas stanu wyjątkowego” – powiedział Mauricio Arriaza, dyrektor krajowej policji cywilnej.

Skonfiskowano również 1283 sztuki broni palnej i ponad milion dolarów.

Przyjęty pod koniec marca po fali przemocy związanej z walkami gangów, w której zginęło 87 osób, stan wyjątkowy, pozwalający policji na dokonywanie aresztowań bez nakazu został z miesiąca na miesiąc przedłużany przez parlament kontrolowany przez zwolenników Bukele.

W sumie około 66 tys. domniemanych członków „maras”, gangów przestępczych jest obecnie uwięzionych w Salwadorze, w tym 16 tys. zatrzymanych przed stanem wyjątkowym.

Aby poradzić sobie ze wzrostem populacji więziennej, prezydent Bukele zarządził budowę gigantycznego więzienia na 40 tys. miejsc w centrum kraju. Placówka ta powinna zostać otwarta pod koniec roku.

Walka z przestępczością przyniosła 40-letniemu prezydentowi rekordową popularność w kraju. Jednak organizacje pozarządowe, Amnesty International i Human Rights Watch, potępiły arbitralne aresztowania i związane z nimi inne naruszenia praw człowieka.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl