fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] St. str. Monika Nowakowska-Brynda: Miejmy nadzieję, że z Bożą pomocą uda nam się dogasić wszelkie zarzewia ognia tak, żeby mieszkańcy Francji mogli czuć się bezpiecznie

Jest to bardzo trudna, fizyczna praca. Miejmy nadzieję, że z Bożą pomocą uda nam się dogasić wszelkie zarzewia ognia tak, żeby mieszkańcy Francji mogli czuć się bezpiecznie. Oprócz tego zabezpieczamy mieszkańców miasteczek i wsi, aby pożar nie przeniósł się na ich zabudowania, a także zabezpieczamy granice pożaru – mówiła st. str. Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej PSP, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W ubiegłą sobotę grupa polskich strażaków dotarła do Francji, gdzie płonęło prawie 1000 ha lasów. [czytaj więcej]

– Aktualnie znajdujemy się w miejscowości Hostens w departamencie Żyronda. Tam został wybudowany obóz. Spotkaliśmy się z przedstawicielami Komisji Europejskiej i lokalnych władz. Główny tematem rozmów było utworzenie baz operacji. Nasze moduły charakteryzują się tym, że są samowystarczalne. (…) Budujemy sami własny obóz, mamy swoją wodę, wyżywienie, środki finansowe. Mamy prąd w postaci agregatów, namioty, sanitariaty. Stanowimy jednostkę, która nie wymaga absolutnie żadnego wsparcia – podkreśliła gość Radia Maryja.

Polacy zaangażowali się w walkę z rozległym pożarem.

– Jest to bardzo trudna, fizyczna praca. Miejmy nadzieję, że z Bożą pomocą uda nam się dogasić wszelkie zarzewia ognia tak, żeby mieszkańcy Francji mogli czuć się bezpiecznie. Oprócz tego oczywiście zabezpieczamy mieszkańców miasteczek i wsi, aby pożar nie przeniósł się na ich zabudowania, a także zabezpieczamy granice pożaru – wyjaśniła st. str. Monika NowakowskaBrynda.

W grupie ratowniczej jest 146 strażaków i 49 samochód gaśniczych. Strażacy mają pozostać we Francji do 20 sierpnia.

Jeżeli Francja poprosi nas o kolejną pomoc, to dokonamy podmiany i będziemy kontynuować działania tak, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie – zaznaczyła gość Radia Maryja.

Wysłanie polskich strażaków do Francji, to odpowiedź na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej, która została skierowana za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego Unii Europejskiej. To już 37 międzynarodowa misja PSP.

– Ze strażackim wrażliwym sercem pomagamy i chcemy nieść pomoc zawsze i wszędzie – mówiła st. str. Monika NowakowskaBrynda.

Całą rozmowę ze st. str. Moniką NowakowskąBryndą można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl