fot. PAP/Lech Muszyński

Estonia zamyka granice dla Rosjan

Estonia ograniczy wjazd do kraju dla obywateli Rosji posiadających estońskie wizy Schengen. Władze w Tallinie chcą w ten sposób ograniczyć rosyjską turystykę.

Zamknięcie przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej dla rosyjskich samolotów pasażerskich nie zatrzymało wyjazdów Rosjan do krajów wspólnoty. Ci, którzy posiadali wizy Schengen, wykorzystują lądowe przejścia graniczne m.in. Estonii, aby dostać się do Unii. Następnie już bez żadnych ograniczeń mogą się poruszać po starym kontynencie. Ruch nasilił się w okresie wakacyjnym, gdy Rosjanie chcieli korzystać z uroków zachodnich kurortów.

– Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie liczba rosyjskich obywateli przekraczających granicę zaczęła wzrastać. Głównym powodem było to, że odmówiono im lotów między Unią Europejską a Rosją – mówił  Egert Belitsev, szef estońskiej Straży Granicznej.

Z turystycznymi wyjazdami Rosjan do Unii Europejskiej chce definitywnie skończyć Estonia. Władze w Tallinie podjęły decyzję o cofnięciu wszystkich wiz do strefy Schengen, które zostały wydane w Estonii obywatelom Federacji Rosyjskiej.

– Sankcjonujemy wszystkie wizy Schengen, które są obecnie ważne, z wyjątkiem humanitarnych i rodzinnych, ale to tylko w niektórych przypadkach, a to oznacza, że ​​mówimy o ponad 50 tys. unieważnionych wiz – zaznaczyła Urmas Reinsalu, minister spraw zagranicznych Estonii.

Decyzja oburzyła Rosjan, którzy bardzo chętnie korzystają z estońsko-rosyjskich przejść granicznych.

– Mieliśmy wszystko, byliśmy wszyscy razem i nagle tak się stało. Nie można tak zrobić, bo przecież musimy być przyjaciółmipowiedziała Olga, Rosjanka.

– Myślę, że nie wolno łamać praw człowieka, pomimo tego wszystkiego, co się dzieje. Ludzie powinni się swobodnie poruszać. Tak jak powiedziała niemiecka kanclerz, że ​​to nie ludzie są winni, ale ci, którzy podejmowali decyzjepodkreślił Boris, obywatel Rosji.

Wjazd do Unii Europejskiej nie jest prawem człowieka – odpowiedział minister spraw zagranicznych Estonii.

– Kiedy ci ludzie idą zobaczyć Bramę Brandenburską w Berlinie, ludzie giną pod bombami Federacji Rosyjskiej. Władze tego kraju wykorzystują pieniądze z podatków, które płacą ci ludzie, którzy wyjeżdżają turystycznie do Europy – wyjaśnił Urmas Reinsalu.

Estonia rozważa możliwość całkowitego zamknięcia swojej granicy z Rosją. Władze w Tallinie proponują również, aby w ramach ósmego pakietu sankcji znacząco ograniczyć lub całkowicie zakończyć wydawanie wiz Schengen dla Rosjan. Łotwa, Litwa i Czechy przestały już wydawać wizy Schengen dla większości Rosjan, a Finlandia i Estonia niedawno wezwały do ​​tego wspólnie całą Unię Europejską.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl