Ministerstwo Środowiska odpowiedziało KE ws. Puszczy Białowieskiej

Ministerstwo Środowiska wysłało odpowiedź do KE ws. Puszczy Białowieskiej. Komisja prowadzi postępowanie przeciwko Polsce w związku z decyzją o wprowadzeniu działań ochronnych, do których należy m.in. usuwanie chorych drzew.

Bruksela przy decyzji o wszczęciu procedury o naruszenie prawa UE przeciw Polsce miała wziąć pod uwagę wnioski z niedawnej wizyty ekspertów KE na terenie puszczy.

Jak poinformował RIRM wiceminister środowiska Andrzej Konieczny, pełnomocnik ministra ds. Puszczy odpowiedź do KE opiera się na trzech elementach: przestrzeganiu prawa, wiedzy i na doświadczeniu.

– Jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa, mamy wypełniane wszystkie niezbędne działania prawno-administracyjne jeżeli chodzi o sprawowanie zarządu w Puszczy białowieskiej. Musimy pamiętać, że mamy tam ogromną ilość różnych rodzajów obszarów chronionych. Każdy obszar chroniony ma swój dokument, na podstawie którego prowadzi się tam działania ochrony czynnej. Jeżeli chodzi o kwestie doświadczenia, wiedzy, opieramy się na najlepszej wiedzy, wiedzy naukowców krajowych i zagranicznych, którzy są specjalistami w zakresie badania dynamiki populacji– powiedział Andrzej Konieczny.   

KE zarzuca Polsce naruszenie niektórych przepisów dyrektywy siedliskowej  oraz dyrektywy ptasiej. Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Komisja dała polskim władzom miesiąc na odpowiedź na pierwsze upomnienie.

Przypomnijmy w ubiegłym tygodniu Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO uznał, że obecnie nie ma podstaw do zajmowania się sprawą Puszczy Białowieskiej. Stało się tak po przedstawieniu argumentów przez polski resort środowiska.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl