Rząd o zrzeszaniu się rolników w grupy i związki

Rząd, na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu, zajmie się m.in. projektem, którego celem jest zachęcenie rolników do organizowania się w grupy i związki. Chodzi o projekt przygotowany przez resort rolnictwa.

Zgodnie z założeniami zmiany mają zwiększyć uczestnictwo rolników w grupach producentów rolnych. Kolejną zmianą jest obowiązek dołączania do wniosku o wydanie decyzji o uzyskanie statusu grupy producentów rolnych – planu biznesowego. Nowe przepisy mają być dostosowane do prawa UE.

Poseł Henryk Kowalczyk z sejmowej komisji rolnictwa mówi, że z propozycji  resortu rolnictwa de facto nic nie wynika.

– Tak naprawdę, żeby realnie można było mówić o rozwoju tego typu współpracy rolników, to należałoby przede wszystkim umożliwić grupom producenckim przejmowanie przetwórstwa. To jest jak gdyby najważniejszy element. Natomiast w tym projekcie tego nie ma. Jest tylko teoretycznie wpisana możliwość, ale nie ma żadnego pomysłu na wsparcie, nawet w programie rozwoju obszarów wiejskich, żeby przetwórstwo było przejmowane przez grupy producenckie. To jest sedno sprawy. Na to rząd powinien szczególnie zwrócić uwagę, aby umożliwić przejmowanie przetwórstwa przez grupy producenckie. Wtedy miałoby to realny sens – podkreśla polityk.

Aktualnie w Polsce w grupach producentów zorganizowanych jest ok. 27,6 tys. rolników, na ok. 1 mln 350 tys. producentów otrzymujących dopłaty bezpośrednie. Rząd zajmie się dziś także projektem rozporządzenia zatwierdzającym wniosek PSE w sprawie ograniczeń w dostawach energii z powodu upałów.

RIRM

drukuj