Rząd zajmie się zmianami w programie inwestycji kolejowych

Rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się aktualizacją „Wieloletniego programu inwestycji kolejowych do roku 2015”. Zmiany są konieczne ze względu na przesunięcia harmonogramów realizacji głównych inwestycji kolejowych.

Zgodnie z ostatnią aktualizacją z listopada 2013 roku, w latach 2013-2015 na 140 inwestycji kolejowych zostanie wydanych 24,9 mld zł; z tej kwoty 13,2 mld zł ma pochodzić z funduszy unijnych.

Już teraz wiadomo jednak, że część funduszy unijnych najprawdopodobniej przepadnie – zwrócił uwagę Czesław Warsewicz, wydawca portalu NaKolei.pl.

Niewykorzystanie tych środków, czyli wielkość środków dedykowanych na kolej to 4,4 mld euro, z czego – według moich szacunków i rozpoczętych projektów – ok. 10 mld złotych nie będzie wydane na infrastrukturę kolejową, bo takich projektów nie było i nie były one rozpoczęte. Chciałbym w to nie wierzyć, że te wszystkie środki będą wydane. Boję się, że nawet ta kwota może być jeszcze większa. Jeżeli dziś mówimy o zmianie tych proporcji, to być może ilość rozpoczętych inwestycji – nawet na tą perspektywę, która była, też nie będzie wykorzystana. Oznacza to, że wielkość utraconych środków może być jeszcze większa – powiedział Czesław Warsewicz.

„Wieloletni program inwestycji kolejowych do roku 2015” jest kontynuacją programu rządowego z 2011 r. Program ten jest realizowany z wykorzystaniem środków budżetu UE na lata 2007-2013, który zakłada możliwość ponoszenia wydatków do końca 2015 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl