fot. PAP/Marcin Obara

Min. M. Zagórski: 120 mln zł dla gmin na punkty dostępu do WiFi w miejscach publicznych

Gminy otrzymają 120 mln zł na uruchomienie punktów dostępu do WiFi w miejscach publicznych – powiedział we wtorek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że maksymalna kwota dofinansowania to 64 368 zł.

Minister zapowiedział uruchomienie programu „Internet dla każdego”, którego celem jest zwiększenie dostępności do szerokopasmowego internetu. Samorządy, które chcą wziąć w nim udział, otrzymają maksymalnie do 64 368 zł na budowę lub rozbudowę tzw. hotspotów, czyli punktów z bezpłatnym WiFi. Mogą one pojawić się m.in. w parkach, na skwerach, dworcach, w domach kultury i bibliotekach. Zagórski dodał, że ze środków z programu można będzie pokryć tylko koszty instalacji hotspotów, natomiast utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin.

„Obecnie tylko 405 gmin w naszym kraju ma hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi, ale dzięki temu konkursowi chcemy to zmienić” – powiedział min. Zagórski. Dodał, że liczy na to, że na terenie naszego kraju pojawi 19 tysięcy nowych punktów z bezpłatnym WiFi.

Zaznaczył, że inicjatywa jest skierowana do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski, bo to przede wszystkim one borykają się z brakiem ogólnodostępnej sieci. Wskazał, że nabór wniosków rusza 7 września i potrwa do 30 czerwca przyszłego roku. Dzięki konkursowi każda z gmin zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

Jak zaznaczył obecny na konferencji dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar, dokumenty konkursowe zostały skonstruowane tak, „aby dało się je wypełnić możliwe prosto i szybko”. Dodał, że przychodzące wnioski będą weryfikowane na bieżąco, co przyspieszy proces zawierania umów.

Środki na sfinansowanie konkursu pochodzą z unijnego programu Polska Cyfrowa. Budżet Programu wynosi blisko 2,2 mld euro ze środków unijnych, czyli ponad 9 mld zł. Na rzecz powszechnego dostępu do szybkiego internetu przeznaczono ok. 1 mld euro, natomiast na e-administrację około 949 mln euro. Poza tym, na działania zmierzające do podniesienia cyfrowych kompetencji społeczeństwa przeznaczono 145 mln euro.

PAP/RIRM

drukuj