fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda dla izraelskiej TV: Prezydent Władimir Putin rozpowszechnia kłamstwa historyczne

Prezydent Władimir Putin z całą pewnością rozpowszechnia kłamstwa historyczne – stwierdził prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z izraelską telewizją publiczną.

W ostatnim czasie najwyższe władze Federacji Rosyjskiej zniekształcają fakty historyczne na temat Holocaustu i rozpoczęcia II wojny światowej. Władimir Putin oświadczył, że stawianie na jednej płaszczyźnie ZSSR i hitlerowskich Niemiec jest „szczytem cynizmu”. Co więcej, oskarżył Polskę o współudział w zagładzie Żydów i rozpętanie wojny.

Dziennikarz izraelskiej telewizji pytał prezydenta Andrzeja Dudę, czy prezydent Rosji kłamie w sprawie faktów dotyczących II wojny światowej.

– Jeżeli chodzi o tamte fakty, o rozpoczęcie II wojny światowej przykro mi to powiedzieć, ale prezydent Putin – z całą pewnością świadomie rozpowszechnia kłamstwa historyczne. Oczywiście ma w tym cel, ponieważ próbuje w ten sposób wymazać odpowiedzialność stalinowskiej Rosji za rozpoczęcie II wojny światowej wspólnie z hitlerowskimi Niemcami. Wyobrażam sobie, że się tego dzisiaj wstydzi – wskazał.

Prezydent był także pytany o obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Andrzej Duda stwierdził, że uroczystości Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu powinny odbywać się właśnie na terenie byłego obozu.

Zaznaczył, że międzynarodowe obchody z udziałem między innymi prezydenta Izraela będą odbywały się na terenie obozu Auschwitz-Birkenau.

RIRM

drukuj