fot. twitter.com/PKN_ORLEN

Oświadczenie PKN ORLEN S.A. ws. artykułu Gazety Wyborczej „Patriotyczny ekogroszek”: zawarte informacje nie mają pokrycia w faktach

Spółka PKN ORLEN S.A. wydała oświadczenie w odpowiedzi na sugestie i spekulacje zawarte w artykule pt.: „Patriotyczny ekogroszek” z dnia 21.01.2020 roku. Ukazał się on na łamach „Gazety Wyborczej”. Zdaniem spółki przedstawione zawarte w artykule informacje nie mają pokrycia w faktach.

„Gazeta Wyborcza” w swoim artykule zarzuciła spółce PKN ORLEN S.A., że sprzedawany na stacjach Orlen ekogroszek nie pochodzi z Polski, ale rosyjskiego importu. Chodzi o produkt ekogroszek Patriot Plus. Węgiel pakowany w workach po 25 kg firmy Sobianek z Parczewa. Gazeta powołała się na opinię prof. Michała Wilczyńskiego, byłego głównego geologa kraju, który podkreślił wysoką kaloryczność oferowanego produktu i dodał, że w Polsce „właściwie nie ma kopalń”, które wydobywają węgiel o takiej kaloryczności. Dlatego też najprawdopodobniej pochodzi on z Rosji.

Doniesieniom „Gazety Wyborczej” zaprzecza spółka PKN ORLEN S.A. Jej biuro prasowe wydało oświadczenie, w którym informacje podane przez gazetę nazywa „spekulacjami” i „sugestiami”.

Cały tekst oświadczenia spółki PKN ORLEN S.A.:

Informujemy, że sugestie i spekulacje zawarte w artykule pt. „Patriotyczny ekogroszek”, który ukazał się 21.01.2020 r. w Gazecie Wyborczej dotyczące rzekomej sprzedaży węgla na stacjach ORLEN-u  nie mają pokrycia w faktach i wprowadzają opinię publiczną w błąd.

PKN ORLEN prowadzi działalność detaliczną za pośrednictwem 1800 stacji paliw w całej Polsce. W ofercie dostępny jest szereg produktów, które uwzględniają zapotrzebowanie  klientów. Na niektórych stacjach sprzedawany jest   m.in. ekogroszek,  produkowany przez polską firmę Sobianek.  Zgodnie z zapewnieniami producenta „ekogroszek” nie jest  produkowany z rosyjskiego węgla. Oferowany produkt  cechuje się niską zawartością siarki. Dodatkowo, spalany w specjalnych piecach z podajnikiem, emituje znacznie mniejszą (w porównaniu do pieców rusztowych) emisję gazów cieplarnianych przy zachowaniu dużej sprawności kotłów wynoszącej nawet 90%. Już te właściwości pozwalają na spełnienie  norm ekologicznych, obowiązujących w Polsce.  Sugerowanie w artykule, że poprzez sprzedaż  tego produktu PKN ORLEN  przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, a na dodatek promuje rosyjski węgiel jest nadużyciem.

Wybór dostawcy poprzedziły analizy rynku oraz badania laboratoryjne, które potwierdziły bardzo wysokie parametry jakościowe produktu. Produkt spełnia dopuszczalne normy i standardy. Od listopada ubiegłego roku firma Sobianek oferuje go pod marką Lider plus. PKN ORLEN regularnie weryfikuje jego jakość w niezależnym laboratorium J.S. Hamilton Poland.

Wiązanie  sprzedaży ekogroszku ze sprzedażą rosyjskiego węgla  i zanieczyszczeniem powietrza, należy traktować wyłącznie jako chęć zdyskredytowania wizerunku PKN ORLEN. Dlatego Spółka rozważa podjęcie kroków prawnych w tym zakresie. Tym bardziej, że  PKN ORLEN odpowiedział na pytania Gazety Wyborczej w ciągu ok. 4 godzin po ich otrzymaniu. Prosimy o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl