Liga Mistrzów. Potwierdzenie dominacji Realu, trzeci finał w cztery lata

W obliczu porażki Realu Madryt 1:2 na Vicente Calderon kluczowa dla losów walki o finał była zaliczka Królewskich z pierwszego spotkania (3:0). Atletico nie zdołało przełamać klątwy Los Blancos w meczach Ligi Mistrzów i po raz kolejny boleśnie przekonało się o wyższości rywali, którzy po raz trzeci w ostatnich czterech latach zagrają o najważniejsze klubowe trofeum w Europie.

Diego Simeone nie zrezygnował z walki o awans i posłał do boju najsilniejszą jedenastkę, jaką mógł – według siebie – skompletować na rewanż z Realem. W pierwszym składzie niespodziewanie pojawił się Fernando Torres. Hiszpański napastnik zastąpił Kevina Gameiro, który rozpoczął pojedynek na ławce rezerwowych. W ekipie Królewskich kontuzjowanych Garetha Bale’a oraz Daniela Carvajala zastąpili odpowiednio Isco i Danilo.

Nastawieni na odrabianie strat gospodarze szybko ruszyli do ataku. Już w 5. minucie Keylor Navas musiał sparować futbolówkę na rzut rożny po groźnym uderzeniu Koke z ostrego kąta. W odpowiedzi precyzyjnym strzałem głową popisał się Casemiro, ale Jan Oblak zdołał odbić piłkę w ostatniej chwili. Rywalizacja nabrała rumieńców w 12. minucie, kiedy to po dośrodkowaniu z rzutu rożnego golkipera Los Blancos celną główką pokonał Saul Niguez. Zaledwie chwilę później było już 2:0. Raphael Varane sfaulował w polu karnym Fernando Torresa, a jedenastkę na gola zamienił Antoine Griezmann.

Kolejne fragmenty starcia stały pod znakiem gry w środku pola. Jedni i drudzy nie potrafili przebić się w szesnastkę rywali. Tuż przed przerwą fantastycznie zachował się Karim Beznezma. Francuz ograł przy linii końcowej trzech zawodników Atleti i wyłożył piłkę Toniemu Kroosowi. Jego uderzenie zdołał zatrzymać Oblak. Słoweniec był już jednak bezradny wobec dobitki Isco. Od tej chwili Rojiblancos potrzebowali aż trzech trafień, by wyeliminować rywala zza miedzy.

W drugiej części spotkania brakowało sytuacji podbramkowych. Choć obie drużyny starały się grać szybko i efektownie, to akcje kończyły się często już przed polem karnym. W 66. minucie swój bramkarski kunszt zaprezentował Navas. Kostarykański golkiper najpierw obronił strzał Yannicka Carrasco z jedenastu metrów, po czym zdążył podnieść się z murawy i zatrzymać jeszcze dobitkę Kevina Gameiro. W odpowiedzi nieznacznie niecelnie główkował Benzema. Podopieczni Zinedine’a Zidane’a do końca kontrolowali przebieg meczu i nie pozwolili się choćby postraszyć przez bezradnych piłkarzy Diego Simeone.

Real po raz trzeci w ciągu czterech lat awansował do finału Ligi Mistrzów. Jeśli wygra decydujący mecz z Juventusem, będzie pierwszą drużyną, która obroni tytuł od zmiany formatu rozgrywek w 1992 roku.