fot. PAP/EPA

Minister spraw zagranicznych z wizytą w Genewie

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przebywa z wizytą w Genewie. Celem spotkania jest inauguracja Polski w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Wczoraj rozpoczęła się 43. Sesja Rady Praw Człowieka w Genewie. Podczas spotkania Polskę reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Uczestniczył on między innymi w konferencji rozbrojeniowej. Minister podkreślał, że działania na rzecz rozbrojenia, nierozpowszechniania broni masowego rażenia oraz kontroli zbrojeń stanowią niezbędny element zapewnienia stabilizacji i bezpieczeństwa na świecie. Wskazał, że w tym kontekście kluczowym wydarzeniem będzie tegoroczna Konferencja Przeglądowa traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej.

Minister Czaputowicz uczestniczył również w spotkaniu z przedstawicielami Niemiec i Francji. Rozmowy dotyczyły „Sojuszu na rzecz Multilateralizmu”. Sojusz ma na celu wzmocnienie stosunków wielostronnych i reformę instytucji międzynarodowych, szczególnie w zakresie praw człowieka i prawa humanitarnego. Razem z ministrami spraw zagranicznych Łotwy, Litwy i Ukrainy szef polskiej dyplomacji wziął z kolei udział w dyskusji na temat sytuacji na Krymie.

Minister Jacek Czaputowicz odbył też wizytę w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. W planach są jeszcze rozmowy dwustronne z szefami delegacji na sesji Rady Praw Człowieka. Sesja potrwa do 20 marca.

TV Trwam News

drukuj