fot. twitter.com/MSZ_RP

Szef MSZ wręczył Bartoszowi Cichockiemu nominację na ambasadora na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wręczył w piątek w imieniu prezydenta nominację nowemu ambasadorowi Polski na Ukrainie Bartoszowi Cichockiemu – poinformował w piątek na Twitterze resort spraw zagranicznych.

Bartosz Cichocki, który pod koniec lutego uzyskał pozytywną opinię dla swojej kandydatury od sejmowej komisji spraw zagranicznych, przekonywał w wywiadzie dla PAP, że to sąsiedzi są „najbardziej zdeterminowanymi sojusznikami sprawy ukraińskiej”.

„Dla nas przyszłość Ukrainy nigdy nie będzie funkcją relacji z mocarstwami” – podkreślił wiceszef MSZ.

Jak dodał, chciałby „uczulić” polityków ukraińskich, że Europa nie składa się tylko z Niemiec

„Przyzwyczailiśmy Kijów, że nie upominamy się o swoje interesy – interesy polskiej mniejszości na Ukrainie, Polaków, którzy wywodzą się z dawnych Kresów, czy choćby interesy swoich przedsiębiorców – że Ukrainie wolno więcej, bo jest młodym, stale zagrożonym państwem. Teraz, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości jednoznacznie odpowiedział na próbę budowy nowej tożsamości ukraińskiej w opozycji do Polski i kosztem Polski – mówi się, że PiS >>popsuło stosunki z Ukrainą<<. To proszę mi wskazać jakikolwiek rząd na świecie, który milczałby wobec takich decyzji, jakie podejmuje strona ukraińska, z zakazem ekshumacji i pochówków na czele” – mówił Bartosz Cichocki w wywiadzie.

42-letni Cichocki jest z wykształcenia historykiem. Funkcję wiceministra spraw zagranicznych sprawował od maja 2017 r.; w resorcie odpowiadał m.in. za politykę wschodnią i bezpieczeństwa. W czasie pełnienia tej funkcji – jak mówił Jacek Czaputowicz rekomendując jego kandydaturę na posiedzeniu komisji – odegrał istotną rolę m.in. w zabiegach o odblokowanie dialogu historycznego z Ukrainą oraz w koordynacji wsparcia gospodarczego, obronnego i humanitarnego dla tego kraju.

We wcześniejszych latach Bartosz Cichocki był m.in. doradcą szefa Agencji Wywiadu, naczelnikiem wydziału międzynarodowego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, koordynatorem programu Rosja-Eurazja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich. Pracował też m.in. w ambasadzie RP w Moskwie, gdzie odpowiadał m.in. za polsko-rosyjskie relacje dwustronne. Posługuje się biegle językiem rosyjskim i angielskim.

Na stanowisku ambasadora w Kijowie Bartosz Cichocki ma zastąpić Jana Piekłę, który zakończył swoją ponad dwuletnią misję z końcem stycznia br. Obecnie placówką kieruje charge d’affaires Michał Giergoń.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl