PAP/EPA

Minister J. Czaputowicz z wizytą w Jordanii

Jordania to ważny partner, z którym Polska ma bardzo dobre relacje – powiedział w sobotę podczas wizyty w tym kraju szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Dodał, że widzi potencjał do zwiększenia współpracy między Polską i Jordanią w dziedzinie m.in. energii, transportu, kultury i nauki.

Od soboty minister spraw zagranicznych przebywa z dwudniową wiytą w Jordanii. Jak podał w przesłanym PAP komunikacie MSZ, w sobotę szef polskiej dyplomacji spotkał się z jordańskim ministrem spraw zagranicznych i emigrantów Aymanem Safadim.

„Obaj ministrowie przewodzili polsko-jordańskim konsultacjom politycznym. Podczas rozmów poruszone zostały m.in. kwestie zacieśniania relacji dwustronnych i dalszego rozwoju współpracy politycznej, a także współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa, gospodarczej i naukowo-badawczej” – poinformował resort.

Minister podkreślił zaangażowanie obu państw w rozwój współpracy dwustronnej w wielu obszarach.

„Widzimy potencjał do zwiększenia kontaktów na poziomie eksperckim oraz współpracy nie tylko w sektorach takich jak energia, transport, ale także w dziedzinie kulturalno-naukowej. Jordania to ważny partner, z którym Polska ma bardzo dobre relacje. Jestem bardzo zadowolony, że moja wizyta zbiega się w czasie z 55. rocznicą ustanowienia stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami” – zaznaczył Jacek Czaputowicz.

Jak podał MSZ, uczestnicy konsultacji omówili również sytuację na Bliskim Wschodzie, w tym wyzwania związane z zagrożeniem terrorystycznym i z bliskowschodnim procesem pokojowym.

„Polska docenia konstruktywną i stabilizującą rolę, jaką pełni Jordania w regionie, zwłaszcza wysiłki tego kraju w utrzymaniu rozwiązania dwupaństwowego w ramach procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie” – podkreślił Jacek Czaputowicz.

Podczas konsultacji omówiona została także sytuacji w Syrii. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że „Polska przywiązuje wielką wagę do działalności organizacji charytatywnych i humanitarnych oraz projektów pomocowych realizowanych w Jordanii”.

„W ciągu ostatnich 4 lat w ramach Polskiej pomocy ustanowiono ponad 20 programów pomocowych wartych 4,5 mln euro. Skierowane są one nie tylko do uchodźców, ale także do mieszkańców Jordanii” – wskazał.

Dodał przy tym, że Polska uczestniczy też w finansowaniu projektów UE jako państwo członkowskie wspólnoty.

Ministrowie podpisali też umowę o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych.

Jak przekazał resort, w niedzielę minister Jacek Czaputowicz ma odwiedzić m.in. obóz dla uchodźców Zaatari, w którym Polska Misja Medyczna realizuje projekt humanitarny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl