MSZ: Decyzja o azyl dla Norweżki Silje Garmo zapadnie do 22 czerwca

Do 22 czerwca ma zapaść decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. Norweżki ubiegającej się o azyl w Polsce. Chodzi o Silje Garmo, która wystąpiła o azyl pod koniec sierpnia ubiegłego roku.

Silje Garmo chce uzyskać azyl w naszym kraju, bo – jak twierdzi – w Norwegii grozi jej odebranie dziecka przez norweski urząd ds. opieki nad dziećmi – Barnevernet. Urząd zainteresował się nią z powodu donosu, w którym stwierdzono, że nadużywa leków przeciwbólowych. Następnie doszedł zarzut „chaotycznego stylu życia” i przewlekłego przemęczenia.

Klub Kukiz‘15 apeluje do MSZ o przychylenie się do prośby Norweżki – mówi poseł Barbara Chrobak, szefowa Parlamentarnego Zespołu „Dobro dziecka jako cel najwyższy”.

Apeluję do ministra spraw zagranicznych o udzielenie azylu pani Silje Garmo. Jest to osoba, której już wcześniej odebrano jedno dziecko w Norwegii. Przebywa w Polsce od kilkunastu miesięcy, więc bardzo prosimy, żeby ministerstwo skłoniło się ku naszemu apelowi. Świadczy to o tym, że Polska jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców, skoro zwracają się o azyl obcokrajowcy – wskazuje poseł Barbara Chrobak.

Urząd do Spraw Cudzoziemców uznał, że Silje Garmo „zasługuje na ochronę prawną Rzeczpospolitej Polskiej”. Oznacza to, że jej powrót do ojczyzny groziłby naruszeniem jej podstawowych praw człowieka, w tym ochrony jej życia rodzinnego.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj