Pierwsze mieszkania z programu „Mieszkanie plus” już w tym roku

Kolejne gminy podpisują listy intencyjne ws. budowy mieszkań w ramach programu „Mieszkanie plus”. Miasta szykują już grunty pod inwestycje, a pierwsze budynki będą oddane jeszcze w tym roku.

363 mieszkania na tysiąc mieszkańców – tak obecnie wyglądają dane dotyczące Polski. To znacznie poniżej średniej unijnej, gdzie na tysiąc mieszkańców przypada 435 mieszkań – mówi Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

– Polska niestety jest w ogonie Europy jeśli chodzi o liczbę mieszkań na liczbę mieszkańców, program „Mieszkanie plus” ma za zadanie to nadrobić – dodaje Szymon Huptyś.

Program „Mieszkanie plus” zakłada powstanie tzw. tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia prawa własności. Średni czynsz, bez kosztów eksploatacji, wahać się będzie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli ktoś zdecyduje się na wykup mieszkania, czynsz wyniesie od 12 do 24 złotych za metr kwadratowy. W program włączają się kolejne gminy. Wczoraj list intencyjny podpisano w Toruniu.

– Szansa, że inwestycja rozpocznie się także fizycznie w tym roku jest duża, będziemy w tym czasie ustalali szczegóły realizacyjne dotyczące zakresu projektowego, ostatecznej chłonności terenu, a także rozwiązań technologicznych – zaznacza Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Program „Mieszkanie plus” jest prężnie wdrażany także na Lubelszczyźnie. W Białej Podlaskiej powstają obecnie 183 mieszkania. Podobnie jest w Świdniku.

– Zostały już wytypowane działki, nieruchomości, na których maja powstać te mieszkania. Jest zainteresowanie również ze strony mniejszych miast takich jak na przykład Janów Lubelski – stwierdza prof. Przemyslaw Czarnek, wojewoda lubelski.

Prace trwają także na Pomorzu. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich ma nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się rozpocząć i zakończyć budowę pierwszych pilotażowych mieszkań np. w Pelplinie, gdzie podpisano pierwszy list intencyjny.

– Robimy teraz inwentaryzację, wiemy, które samorządy, większość jest zainteresowana, są podpisywane listy intencyjne, są do dyspozycji grunty Skarbu Państwa, również grunty spółek Skarbu Państwa – dodaje Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Tarnów, Krzeszowice, Myślenice czy Kraków – między innymi w tych miastach województwa małopolskiego w najbliższym czasie powinna rozpocząć się budowa nieruchomości w ramach programu „Mieszkanie plus”.

– Tam już mamy wytypowane działki, gdzie będzie można realizować program „Mieszkanie plus”, a później będziemy chcieli jeszcze dalej. (…) Chcielibyśmy w ramach tego programu wybudować koło tysiąca mieszkań dla młodych ludzi – mówi Józef Pilch, wojewoda małopolski.

Listy intencyjne ws. budowy mieszkań podpisywane są również na Dolnym Śląsku. Potrzeby mieszkaniowe Wałbrzyszan mają na uwadze miejscowi samorządowcy.

 – W przypadku Wałbrzycha mówimy o 5 budynkach wielokondygnacyjnych. Będą to budynki siedmiokondygnacyjne. Jeden z nich będzie budynkiem sześciokondygnacyjnym. W tych budynkach będzie zlokalizowanych 215 mieszkań – informuje Arkadiusz Grudzień, rzecznik Urzędu Miasta w Wałbrzychu.

„Mieszkanie plus” to dla wielu jedyna szansa na zakupienie upragnionego mieszkania – mówi Karolina Rutkowska, doradca ds. nieruchomości.

– „Mieszkanie plus” na pewno pomoże osobom, które nie mają budżetów takich, jak na te mieszkania, które obecnie są na rynku. Pomoże to na pewno osobom uboższym – wyjaśnia Karolina Rutkowska z Centrali Nieruchomości.

Program skierowany jest przede wszystkim do rodzin wielodzietnych i rodzin o niskich dochodach, jednak prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj