Program „Mieszkanie Plus”: pierwsze inwestycje w Pomorskiem

Niewykluczone, że Pomorskie będzie pierwszym województwem, w którym ruszy realizacja programu rządowego „Mieszkanie Plus”. Właśnie kończy się tam inwentaryzacja terenów przeznaczonych pod budowę domów. Dostępnych jest ponad 300 hektarów gruntów.

Narodowy Program Mieszkaniowy „Mieszkanie Plus” skierowany jest do wszystkich Polaków. Jednak w założeniu dedykowany jest głównie klasie średniej oraz rodzinom wielodzietnym. Niewykluczone, że pierwszy budynek powstanie właśnie w województwie pomorskim.

Mamy dużo gruntów Skarbu Państwa. Nie wszystkie nadają się pod budownictwo, ale praktycznie w każdej miejscowości – myślę o powiatowych miejscowościach – te grunty są. Tam, gdzie ich nie ma już w tej chwili zgłaszają się samorządy, które są gotowe przekazać te grunty w celu wybudowania mieszkań – mówi Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Polska ma najniższy wskaźnik ilości mieszkań na tysiąc mieszkańców w Unii Europejskiej.  Ma to zmienić nowy rządowy program. Będzie on szansą także dla Polskich firm.

– Odnawia się polska prefabrykacja, która jest w stanie realizować duże wyzwania inżynierskie, duże obiekty, także budownictwo mieszkaniowe. Prefabrykacja, która jest zupełnie inna niż tą, którą pamiętamy, która dzisiaj dominuje w przestrzeni – ta prefabrykacja z lat 70., w której budynkach mieszka dzisiaj 10 tysięcy Polaków – podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, zadeklarował daleko idącą pomoc w realizacji programu.

– Nie tylko samorządy walczą o programy pilotażowe. Ja również zabiegam o to, żeby jak najwięcej z tych programów pilotażowych trafiło do województwa pomorskiego. Mamy możliwości, potencjał, także liczę na to, że ten program ruszy w województwie pomorskim jak najszybciej – wyjaśnia Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Program „Mieszkanie Plus” będzie się opierać na trzech filarach: na mieszkaniach budowanych na gruntach Skarbu Państwa, wsparciu budownictwa społecznego i na wsparciu w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl