Trwają prace budowlane dla rządowego programu Mieszkanie Plus

Rządowy program Mieszkanie Plus ruszył pełną parą. Obecnie w całej Polsce budowanych jest 1200 mieszkań. Chętnych do skorzystania z programu nie brakuje.

Na Programie Mieszkanie Plus mogą najbardziej skorzystać osoby, których nie stać na wynajem lub zakup mieszkania. W tej grupie znajdują się rodziny wielodzietne oraz młodzi planujący wspólną przyszłość. Prace budowalne trwają w kilku polskich miastach. Jednym z nich jest Biała Podlaska. Dzięki determinacji zarządu miasta inwestycja ruszyła tam bardzo szybko. Jest to efekt starannej polityki gospodarowania gruntami – zaznacza wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk.

– Jest to najbardziej zaawansowany projekt na terenie województwa lubelskiego. Należy podkreślić, że wraz z zainicjowaniem tego programu miasto zadysponowało gruntem, który został już dużo wcześniej przygotowany – informuje Robert Gmitruczuk.

O postępie prac mówi Bernadeta Puczka, Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej.

Powstaje 186 mieszkań dla młodych mieszkańców Białej Podlaskiej. Prace budowalne trwają od stycznia 2017 roku, mamy bardzo dobre tempo. Jak widać, za nami powstają dachy, zaczynamy instalację okien i stolarki drzwiowej.

Mieszkania mogą być gotowe w połowie przyszłego roku. Już teraz wiadomo, że chętnych jest kilkakrotnie więcej niż lokali.

– Mieszkań mamy, tak jak mówiłam wcześniej, 186, natomiast wniosków na ten moment wpłynęło do nas ponad 800. Pojawiają nam się wnioski nie tylko z Białej Podlaskiej, ale również z całej Polski. Pojawiły się także wnioski z zagranicy – zaznacza Bernadeta Puczka.

Na powrót rodaków z zagranicy liczy wicewojewoda lubelski.

– Liczymy i wierzymy, że właśnie program Mieszkanie Plus przyczyni się do tego, że znaczna część osób, które kierowały się względami mieszkaniowymi wyjeżdżając czasowo na zachód, właśnie dzięki temu programowi powróci – wskazuje wicewojewoda.

Dodatkową zachętą do zamieszkania w Białej Podlaskiej jest dogodna lokalizacja nowych budynków.

– Staraliśmy się zapewnić naszym mieszkańcom komfortowe warunki. Jest świetnie skomunikowana z resztą miasta. Mamy tutaj niedaleko przystanek MZK. Dodatkowo obok jest szpital, duża szkoła, kilka przedszkoli, centra handlowe – podkreśla Bernadeta Puczka.

W debacie publicznej zastanawiano się nad jakością tanich mieszkań.

– W ogóle, można powiedzieć, że one w żaden sposób nie odstają od standardu deweloperskiego. Są dokładnie w tym samym standardzie, zresztą budowane przez firmy lokalne, które tutaj w Białej Podlaskiej budowały do tej pory dla deweloperów – wskazuje Grzegorz Muszyński, członek BGK Nieruchomości.

Środki na realizację projektów nie pochodzą z budżetu państwa, ale z funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Przedstawiamy projekt i jeśli projekt spełnia wszystkie standardy bankowe, otrzymujemy poprzez fundusz środki na realizację projektu budowlanego – tłumaczy Grzegorz Muszyński.

Do końca lipca Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z samorządami 57 porozumień w sprawie budowy lokali. Na zgłoszonych terenach może powstać ponad 10 tysięcy mieszkań. Oprócz Białej Podlaskiej budowy trwają w Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl