Premier o zmianach w podatkach, ułatwieniach dla firm i obniżeniu wieku emerytalnego

Program „Mieszkanie plus”, zmiany w systemie podatkowym, reforma ochrony zdrowia i oświaty, obniżenie wieku emerytalnego, ułatwienia dla przedsiębiorców, to priorytety rządu na najbliższe sześć miesięcy – mówiła w środę w radiowej „Jedynce” premier Beata Szydło.

– Jest przygotowany program +Mieszkanie plus+, który został opracowany w Ministerstwie Infrastruktury. (…) Będziemy go prezentowali w najbliższych dniach” – podkreśliła szefowa rządu w programie pierwszym polskiego radia.

Jak mówiła, rząd pracuje też nad zmianami podatkowymi. „Pracujemy nad nową koncepcją systemu podatkowego w Polsce. Jeżeli (…) prace eksperckie zakończą się powodzeniem, to w najbliższym czasie możemy zaproponować Polakom bardzo nowoczesny system podatkowy” – zapowiedziała.

Podkreśliła, że chciałaby, aby na koniec roku szef resortu rozwoju mógł „pokazać dwa-trzy konkretne narzędzia, które są już dedykowane przedsiębiorcom i które dają szansę na to, że ci przedsiębiorcy mają lepsze warunki funkcjonowania i prowadzenia swojej działalności w Polsce”.

– Przed nami jest również reforma służby zdrowia i reforma oświaty. (…) Do końca roku na pewno te prace koncepcyjne będą przygotowane” – dodała.

Szefowa rządu pytana o obniżenie wieku emerytalnego, powiedziała, że jest to „wielkie zobowiązanie”, z którego rząd się nie wycofuje. „W tej chwili w sejmowej komisji jest projekt złożony przez pana prezydenta. To jest projekt, który wypełnia program Prawa i Sprawiedliwości” – tłumaczyła.

Przypomniała, że do 19 maja mają spłynąć do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej uzgodnienia międzyresortowe dotyczące tego projektu.

– Poprosiłam (minister rodziny Elżbietę Rafalską – PAP) o to, by jak najszybciej po tych uzgodnieniach została nawiązana współpraca z komisją parlamentarną tak, abyśmy do końca roku mogli przyjąć ten projekt” – zaznaczyła.

Szefowa rządu mówiła też o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.

– Musimy pogodzić interes przede wszystkim przedsiębiorców, polskich handlowców. Idea podatku od sieci wielkopowierzchniowych (…) była taka, żeby z jednej strony oczywiście zapewnić dodatkowe dochody do budżetu państwa, ale z drugiej strony – i dla mnie osobiście jest to nawet bardziej istotne – zapewnienie równych szans konkurowania polskich, małych podmiotów handlowych z tymi sieciami wielkopowierzchniowymi – wyjaśniła.

– Musimy w tej chwili wyważyć w tym podatku przede wszystkim interes polskich, (…) małych firm handlowych, firm rodzinnych – dodała. Zwróciła uwagę, że te rozwiązania będą wymagały uzgodnień z Brukselą.

Szefowa rządu odniosła się też do decyzji agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski. „O ile utrzymanie ratingu jest dla nas do przyjęcia – rzeczywiście mogę powiedzieć, że tutaj Agencja Moody’s dała ocenę obiektywną – to o tyle (…) obniżona perspektywa, w mojej ocenie, jest zbyt zachowawcza. Ja jestem spokojna, że będziemy poprawiali te wskaźniki w kolejnym półroczu” – podkreśliła.

PAP/RIRM

drukuj