46 ofiar śmiertelnych lawin błotnych na Sri Lance

Co najmniej 46 osób zginęło, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione po zejściu na Sri Lance lawin błotnych, wywołanych przez utrzymujące się od czterech dni ulewne deszcze – poinformowały lankijskie służby ratunkowe.

Najtragiczniejsze obsunięcia rozmiękłej ziemi nastąpiły w nocy z wtorku na środę w okręgu Kegalle, oddalonym ok. 100 km od stolicy kraju Kolombo, powodując 16 ofiar śmiertelnych.

Również w środę lankijski Czerwony Krzyż poinformował, że ponad 200 rodzin może być pogrzebanych pod masą błota w trzech wsiach w tym okręgu. Rzecznik armii powiedział, że uratowano ok. 150 mieszkańców.

Od czterech dni na zachodnim wybrzeżu i w środkowej części wyspiarskiego państwa trwają ulewne deszcze, powodujące podtopienia i lawiny błotne. Ponad 250 tys. mieszkańców trzeba było ewakuować. Do zabezpieczenia przed zalaniem gmachu parlamentu w Kolombo skierowano wojsko.

W maju nad Sri Lankę nadciąga zwykle monsun południowo-zachodni, który przynosi opady deszczu w środkowej, południowej i zachodniej części kraju. W grudniu 2014 roku podobne warunki atmosferyczne zmusiły ponad 100 tys. ludzi do opuszczenia domów oraz pociągnęły za sobą śmierć 24 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl