NIK: wszystkie kobiety powinny mieć prawo do bezpłatnych badań prenatalnych

Wszystkie kobiety, niezależnie od wieku powinny mieć prawo do bezpłatnych badań prenatalnych – oceniła w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.  Według Izby żadna grupa kobiet w stanie błogosławionym nie jest zupełnie wolna od ryzyka wad wrodzonych u dzieci.

Według kontrolerów Izby obowiązujące obecnie ograniczenie wiekowe – powyżej 35 lat – nie ma uzasadnienia w sytuacji, gdy częstotliwość występowania wad wrodzonych u dzieci jest zbliżona u matek powyżej i poniżej tego wieku.

Statystki pokazują, że żadna grupa wiekowa przyszłych matek nie jest wolna od ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dzieci – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK-u.

– Chociaż prawdopodobieństwo, możliwość ich wystąpienia jest zróżnicowana – nie są to różnice tak diametralne, żeby pozbawiać którąkolwiek z grup przyszłych mam prawa do bezpłatnych, nieinwazyjnych badań prenatalnych. NIK wskazuje, że dotychczasowe efekty programu badań prenatalnych oraz wyniki kontroli potwierdzają, że dostęp do bezpłatnych, nieinwazyjnych badań prenatalnych, które umożliwiają na wykluczenie lub stwierdzenie u nienarodzonego dziecka wad rozwojowych i umożliwiają szybkie podjęcie leczenia, powinny uzyskać wszystkie kobiety w Polsce, które tego chcą – podkreśla Krzysztof Kowalski.

NIK podkreśliła, że poszerzenie dostępności do bezpłatnych badań prenatalnych na wszystkie przyszłe matki oznaczać będzie radykalny spadek kosztów dla kobiet, które do tej pory wykonywały takie badania we własnym zakresie.

Izba zwróciła uwagę, że średni koszt kompletu badań finansowanych z budżetu państwa wynosi ok. 1 tys. zł na jedną kobietę. Jednak wykonanie tych samych badań w placówkach prywatnych kosztuje co najmniej dwa razy więcej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl