fot. sxc.hu

Ścieki z uzdrowisk zagrażają naturze

Część uzdrowisk zagraża naturze. Po zabiegach leczniczych wytwarzane ścieki trafiają do odpadów komunalnych – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Według NIK-u skontrolowane gminy uzdrowiskowe oraz ich przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie dbały o odpowiedni sposób odprowadzania i pozbywania się ścieków po zabiegach sanatoryjnych.

Kontrolerzy wykazali negatywne zachowania w czterech gminach uzdrowiskowych: Busku-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Solinie i Jeleniej Górze. Tylko w Ciechocinku i w Solcu, zbudowano odrębne sieci kanalizacyjne, utylizujące ścieki pokąpielowe.

– W czasie kontroli stwierdziliśmy, że część uzdrowisk zagraża naturze. Wytwarzane po zabiegach ścieki, błędnie traktowane jako komunalne lub bytowe, trafiają do środowiska. Tymczasem eksperci powołani przez nas są pewni, że siarczany i chlorki pochodzące z zakładów leczniczych, to ścieki przemysłowe, które nieodpowiednio odprowadzane niszczą kanalizację i degradują środowisko. Przed sezonem letnim podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby kuracjusze przez wiele lat mogli korzystać nie tylko z zabiegów, ale także uroków natury – powiedział Paweł Biedziak, rzecznik NIK.

W Polsce funkcjonuje 45 uzdrowisk. Z roku na rok z ich usług korzysta coraz więcej osób: w 2012 r. było to już ponad 670 tys. kuracjuszy.

RIRM

drukuj