fot. PAP/EPA

Irak: Co najmniej 60 ofiar zamachu w al-Hilla

Co najmniej 60 osób zginęło, a ponad 70 zostało rannych w zamachu bombowym w mieście al-Hilla w środkowym Iraku – informują źródła policyjne i medyczne. Do zorganizowania tego samobójczego ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS).

„Męczennik podczas swojej misji zaatakował punkt kontrolny Ruiny Babilonu na wjeździe do miasta al-Hilla, zabijając i raniąc dziesiątki osób” – napisano w komunikacie IS zamieszczonym w internecie.

Na punkcie kontrolnym prowadzącym do miasta zamachowiec samobójca zdetonował materiał wybuchowy załadowany na ciężarówkę. „To największy zamach bombowy, jakiego dokonano do tej pory w prowincji al-Hilla. Zniszczony został punkt kontrolny, a także pobliski posterunek policji oraz kilka domów i wiele samochodów” – powiedział szef lokalnego komitetu ds. bezpieczeństwa Falah al-Radhi.

Miasto al-Hilla znajduje się ok. 95 km na południe od stolicy kraju – Bagdadu. W zeszłym miesiącu w serii zamachów w Iraku zginęło ponad 100 osób.

Na początku marca w Iraku wojsko rozpoczęło, przy wsparciu sił powietrznych, nową ofensywę, by odzyskać mające kluczowe znaczenie tereny na północ od Bagdadu i usunąć stamtąd dżihadystów z IS. Celem tych działań jest odcięcie tras zaopatrzenia dla bojowników IS i zwiększenie kontroli wokół będącego w ich rękach Mosulu na północy kraju.

PAP/RIRM

drukuj