Izraelski parlamentarzysta z wizytą w Radiu Maryja: Z tym miejscem nie można łączyć antysemityzmu

„Z tym miejscem nie można łączyć antysemityzmu. Jest dokładnie odwrotnie. (…)”– powiedział podczas wizyty w Radiu Maryja izraelski parlamentarzysta, Oren Hazan. Polityk odwiedził Kaplicę Pamięci, która znajduje się w toruńskiej świątyni, i wskazał, że podobne inicjatywy powinny mieć miejsce na całym świecie.

Oren Hazan po wizycie w kaplicy podkreślił, że jest bardzo zaskoczony tym, ilu Polaków oddało swoje życie za ratowanie Żydów.

Ponieśli oni największą cenę za ratowanie Żydów w czasie wojny. Zobaczyłem tę ścianę, gdzie wypisana jest rodzina po rodzinie. Są tam matki, ojcowie, synowie, córki, ciotki – oni oddali swoje życie walcząc w obronie życia. Zobaczyłem również o. Tadeusza Rydzyka CSsR, który ich wszystkich uhonorował. Zrobił on niesamowity research i przywrócił ich pamięć. Dał im on odrobinę pokoju po tej tragedii, która się wydarzyła. Chciałbym za to podziękować – wskazał izraelski parlamentarzysta.

Podobna idea może rozprzestrzenić się na całym świecie – zaznaczył.

Projekt o. Tadeusza Rydzyka CSsR pokazuje światu, jaka była cena za pomoc Żydom w czasie wojny. Obrazuje on, co spotykało Polaków i Żydów. To, że tu przyjechałem, jest dowodem na to, iż jest możliwe rozpowszechnianie tego typu idei na całym świecie. Najważniejsze w tym projekcie jest to, że rzeczywiście możemy tym ludziom przywracać pokój. Projekt o. Tadeusza daje szansę na stworzenie trwalszej więzi między Polakami a Żydami. On pokazuje nam, ile jeszcze pracy mamy do wykonania, żeby pamiętać o tym, co się wydarzyło, o tych, którzy umarli. To nie może wydarzyć się kolejny raz – podkreślił Hazan.

Przez lata środowisko Radia Maryja było odbierane, jako antysemickie, ale wybudowanie Kaplicy Pamięci zadaje kłam tej propagandzie – dodał.

W dzisiejszych czasach wzrasta antysemityzm. Przyjeżdżając do Kaplicy Pamięci zaczynamy na nowo myśleć, czym jest „dobre imię”. Z tym miejscem nie można łączyć antysemityzmu. Jest dokładnie odwrotnie. To miejsce jest dowodem na to, że ludzie nawet w obliczu śmierci respektują życie. Jestem przekonany, że razem z Jonny’m Walkerem, o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, Radiem Maryja i telewizją Trwam zmienimy to, co myślą ludzie – zaznaczył izraelski parlamentarzysta.

***

Kaplica Pamięci mieszcząca się w Świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu jest unikalnym w skali międzynarodowej pomnikiem powstałym z pragnienia oddania czci Polakom, którzy z narażeniem życia swego i swej rodziny ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Inicjatorem oraz patronem tego dzieła jest Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR – Założyciel i Dyrektor Radia Maryja. Kaplicę zbudowano według koncepcji inżyniera Andrzeja Ryczka – architekta, autora projektu Świątyni.

 

RIRM

drukuj