Oren Hazan i Jonny Daniels z wizytą w Kaplicy Pamięci

To miejsce pokazuje światu, jaka była cena za pomaganie Żydom w czasie wojny – podkreślił członek izraelskiego parlamentu Oren Hazan, który dziś – w towarzystwie prezesa Fundacji From de Depts, Jonnego Daniela – po raz pierwszy odwiedził wybudowaną z inicjatywy ojca Tadeusza Rydzyka CSsR, Kaplicę Pamięci.

Do Polski Oren Hazan przybył w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Podróż z Tel Awiwu miała niecodzienny charakter. Ofiary niemieckich zbrodni z okresu II wojny światowej uczczono minutą ciszy. Na pokładzie samolotu każdy z pasażerów otrzymał książkę pt. „Sprawiedliwi”, opisującą sylwetki polskich bohaterów, pomagających Żydom w czasach Holocaustu.

– W czasie Holocaustu zginęło co najmniej 9 mln osób, 6 mln Żydów i 3 mln chrześcijan – Polaków. Tak jak żyliśmy i jedliśmy razem, tak razem umieraliśmy. Dzięki takim inicjatywom znowu możemy czuć się razem. Dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza podróż na pokładzie samolotu linii lotniczych LOT była wyjątkowa – wskazuje prezes fundacji „From the Depths” Jonny Daniels.

Idea upamiętnienia Polaków, którzy w trakcie II wojny światowej narażali życie dla ratowania Żydów, przyświecała również twórcom toruńskiej Kaplicy Pamięci. Dziś to wyjątkowe miejsce odwiedził członek Knesetu Oren Hazan.

– Jestem bardzo zaskoczony, patrząc na tych ludzi, którzy oddali swoje życie, ponieśli największą cenę za ratowanie Żydów w czasie wojny. Zobaczyłem tę ścianę, gdzie rodzina po rodzinie wypisani są matki, ojcowie, synowie, córki, ciotki. O. Tadeusz Rydzyk CSsR ich wszystkich uhonorował, przywrócił ich pamięć, dał im odrobinę pokoju po tej tragedii, jaka się wydarzyła. Chciałbym mu za to podziękować – powiedział Oren Hazan, członek parlamentu Izraela.

Kaplica Pamięci pokazuje światu, jaka była cena za pomaganie Żydom w czasie wojny – podkreśla Oren Hazan.

– Projekt o. Tadeusza Rydzyka CSsR ma szanse połączyć lepiej nasze narody: Żydów i Polaków. Pokazuje również, że po tylu latach wciąż mamy wiele pracy do wykonania; pracy, której celem jest pamięć o tym, co się wydarzyło i o tych, którzy umarli, pamięć o Holocauście, aby nigdy nie wydarzył się po raz drugi – mówił Oren Hazan, członek parlamentu Izraela.

Jak przekonuje Jonny Daniels, Kaplica Pamięci i relacje, jakie łączą go z Radiem Maryja są doskonałą odpowiedzią na kłamstwa mówiące o antysemityzmie tego miejsca.

– To, w jaki sposób niszczy się reputację o. Tadeusza Rydzyka CSsR, absolutnie nie jest właściwe. Ja osobiście czuję się częścią Rodziny Radia Maryja. Tak naprawdę, jak jeżdżę po Polsce, to właśnie z występów w Telewizji Trwam i Radiu Maryja, ludzie mnie najczęściej rozpoznają. Tej relacji nie da się złamać – powiedział Jonny Daniels, prezes fundacji „From the Depths”.

Kaplica Pamięci – jak przekonuje Jonny Daniels – to jedyne miejsce na świecie upamiętniające chrześcijan, którzy oddali życie dla ratowania Żydów. Inicjatorem oraz patronem tego dzieła jest dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl