fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawa: oficerska promocja absolwentów WAT

Absolwenci pięcioletnich studiów Wojskowej Akademii Technicznej, Studium Oficerskiego WAT i Studium Oficerskiego Akademii Marynarki Wojennej zostali w piątek w Warszawie mianowani na pierwszy stopień oficerski.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kierowniczej kadry sił zbrojnych, w tym sztabu Generalnego WP, a także, odpowiedzialny za wojskowe akademie wiceminister obrony Tomasz Zdzikot, który określił absolwentów mianem elity sił zbrojnych.

„O skuteczności obrony decydują dzisiaj zaawansowane technologie. Wojsko Polskie przechodzi gruntowną modernizację, pozyskuje najnowocześniejsze systemy uzbrojenia i podnosi swoje zdolności obronne za ziemi, wodzie i w powietrzu. Chce być silne także wobec zagrożeń w cyberprzestrzeni” – powiedział rektor-komendant WAT gen. bryg. Tadeusz Szczurek.

Dodał, że WAT i AMW „dobrze wpisują się w zapotrzebowanie utechnicznionej i zinformatyzowanej armii”.

„Absolwenci opuszczający mury naszej uczelni to ludzie kompetentni i skuteczni w działaniu, to wysokiej klasy specjaliści, przygotowani do umiejętnego wykorzystywania zaawansowanych technologicznie systemów i uzbrojenia i dowodzenia” – podkreślił Szczurek. Przypomniał że „promocja oficerska jest współczesną kontynuacją wielowiekowej tradycji pasowania na rycerza”.

„Odebraliście znakomite wykształcenie, już dziś stajecie się elitą polskich sił zbrojnych” – zwrócił się do nowo mianowanych oficerów Zdzikot.

„W życiu żołnierza dni uroczystych, szczególnie zapadających w pamięć, jest kilka; dwa z nich są już za wami. Przysięga wojskowa, uroczysta promocja oficerska to wydarzenia które będziecie wspominać” – powiedział.

„Wierzę, że udziałem wielu z was stanie się także trzeci z ważnych, uroczystych, zapadających w pamięć dni – nominacja generalska” – dodał.

Odczytał także list od szefa MON Mariusza Błaszczaka.

„Droga, która doprowadziła was do tego miejsca, nie był łatwa. WAT to prestiżowa uczelnia, która wiele oferuje, ale również wiele wymaga od swych słuchaczy” – napisał minister do promowanych.

„Dołączacie do elitarnego grona” – dodał, podkreślając odpowiedzialność każdego oficera za postrzeganie Wojska Polskiego, jego skuteczność i gotowość bojową.

Promocji 378 podporuczników – 233 absolwentek i absolwentów pięcioletnich studiów Wojskowej Akademii Technicznej, 96 oficerów, którzy ukończyli Studium Oficerskiego WAT i 49 absolwentek i absolwentów Studium Oficerskiego Akademii Marynarki Wojennej dokonali I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michał Sikora, I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jan Śliwka oraz rektor-komendant WAT.

„Etymologia słowa +porucznik+ wskazuje, iż jest to osoba, której w zaufaniu powierza się ludzi, mienie, zadania. Okażmy się godnymi tego zaufania, przynosząc chlubę naszej Alma Mater, gdziekolwiek przyjdzie nam służyć” – powiedział w imieniu promowanych prymus WAT ppor. Stanisław Kaniecki.

Warszawska WAT oferuje studia wojskowe oraz cywilne I i II stopnia na 24 kierunkach, studia doktoranckie i podyplomowe. Słuchacze WAT studiujący na kierunkach wojskowych są powoływani do służby kandydackiej i tym samym stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.

PAP/RIRM

drukuj