fot. twitter.com/MON_GOV_PL

101. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W Porcie Wojennym w Gdyni trwają główne uroczystości z okazji 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. W obchodach bierze udział szef MON-u Mariusz Błaszczak.

W kościele garnizonowym w Gdyni Oksywiu trwa Msza św. w intencji Marynarki Wojennej. Po Eucharystii nastąpi pierwsze podniesienie bandery wojennej na Okręcie Rzeczypospolitej „Ślązak”. Jednostka była budowana od 2001 roku.

„ORP Ślązak” to okręt patrolowy, który wszedł w skład Dywizjonu Okrętów bojowych 3. Flotylli Okrętów – mówił komandor podporucznik Radosław Pioch.

– Okręt „ORP Ślązak” przeznaczony jest do zwalczania celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń asymetrycznych, a także patrolowania i ochrony torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych. Może być także wykorzystywany do ochrony istotnego dla państwa transportu morskiego. Zanim jednostka osiągnie taką zdolność do operacji bojowych, musi przejść cykl szkolenia. Oczywiście marynarze, którzy na niej służą, już takowe szkolenie przeszli, ale nie przeszła tego szkolenia cała załoga – powiedział komandor podporucznik Radosław Pioch.

Dekret o utworzeniu Marynarki Wojennej został wydany przez marszałka Józefa Piłsudskiego 28 listopada 1918 r. Od tego czasu Marynarka Wojenna nieprzerwanie wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.

RIRM

drukuj