fot. twitter.com

ORP Ślązak zostanie przekazany w ręce Marynarki Wojennej w marcu

Patrolowiec ORP Ślązak zostanie w marcu przekazany w ręce Marynarki Wojennej. W ostatnich dniach jednostka przeszła pomyślnie pierwsze próby morskie. Drugie rozpoczęły się w tym tygodniu. Okręt budowany jest w PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni.

Prezes Stoczni Konrad Konefał podkreślił, że ostateczny termin przekazania patrolowca jest uzależniony od prób morskich. A te, jak wskazał, idą dobrze.

– Wiele procedur jest przed nami. Chcę zwrócić uwagę, że kontrakt Inspektoratu Zbrojenia ze Stocznią obejmuje próby platformy okrętu, natomiast nie obejmuje prób uzbrojenia. Za to odpowiada holenderska firma „Tales”. Kontrakt Stoczni Wojennej obowiązuje do końca marca. Do tego czasu spodziewamy się oddać platformę okrętu po próbach. Oczywiście, wszystko zależy od tego, co wyjdzie w próbach. Póki co te próby idą nieźle i jesteśmy optymistycznie nastawieni do zakończenia procesu w terminie – zaznaczył Konrad Konefał.

OPR Ślązak ma 95 m długości, 13 m szerokości i 1800 ton wyporności. Na uzbrojenie jednostki składają się między innymi cztery wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Grom.

Budowa okrętu rozpoczęła się w 2001 r. Początkowo resort obrony planował budowę siedmiu takich jednostek. Finalnie plany zostały zredukowane do jednego.

RIRM

drukuj