fot. twitter.com/MON_GOV_PL

103. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W Gdyni odbędą się dziś  główne uroczystości z okazji 103. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Obchody rozpoczną się od podniesieniem na wszystkich okrętach wielkiej gali banderowej. Następnie w Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni–Oksywiu zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Z kolei o 9.30 w gdyńskim Kościele Garnizonowym rozpocznie się Msza św. w intencji Marynarki Wojennej. Natomiast w samo południe przed Pomnikiem Polska Morska odbędzie się uroczysty apel, podczas którego z pokładu ORP Błyskawica zostanie oddany salut świąteczny. Oficjalne obchody zakończą się defiladą Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik marynarski.

Podczas pikniku odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego, jednostek, które wchodzą w skład Marynarki Wojennej. Na temat służby wojskowej będzie można porozmawiać z żołnierzami, będą stoiska promocyjne. Będzie można dowiedzieć się, jak dostać się do wojska, do Marynarki Wojennej, jakie wymagania trzeba spełnić […] Na pokładzie niszczyciela ORP Błyskawica odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej – powiedziała o zaplanowanych atrakcjach rzecznik 3. Flotylli Okrętów, komandor podporucznik Anna Sech.

Marynarka Wojenna została utworzona 28 listopada 1918 r. rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego. Od tego czasu formacja ta nieprzerwanie wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.

Od 2002 r. polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO. Działa na morzu, lądzie i w powietrzu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl